Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Статистика отримання доконтактної профілактики ВІЛ в Україні

У 2021 році, попри епідемію COVID-19, 5 711 людей в Україні отримали PrEP, а в 2022-му, незважаючи на повномасштабну війну, 9 075 осіб отримали доконтактну профілактику ВІЛ.

Лікарка-інфекціоністка відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції ЦГЗ Діана Шевченко під час постерної доповіді зазначила, що через вимушену міграцію та активні бойові дії на прикордонних з рф територіях спостерігалося зростання осіб, які отримують PrEP, у 2022 році у західних областях України зросла у порівнянні з 2021-м (Львівська +385,2%, Івано-Франківська +218,2%, Волинська +216,7%, Рівненська +70%, Хмельницька +90,5%, Чернівецька +78,8%, Закарпатська +636 %).  У деяких регіонах, де тривають активні бойові дії, кількість нових осіб, які отримують PrEP, навіть зросла (Харківська +49,2% та Запорізька +52,3% області).

Що таке PrEP і кому його рекомендують?

Доконтактна профілактика (англійською pre-exposure prophylaxis, PrEP) — це вживання антиретровірусних препаратів, які запобігають передачі ВІЛ.

Ліки рекомендовані всім, хто має високі ризики інфікуватися вірусом імунодефіциту людини. Найчастіше їх вживають чоловіки, які мають статеві зв’язки з чоловіками, люди, які надають сексуальні послуги за винагороду та ті, хто вживає наркотики ін’єкційно, ті хто часто змінює сексуальних партнерів та не користується бар’єрною контрацепцією (презервативами).

Утім, зона ризику може бути значно ширша — це всі люди, які є сексуально активні та часто нехтують особистим захистом під час контакту із біологічними рідинами (спермою, кров’ю, вагінальним секретом тощо).

До них також належать військові в зоні бойових дій, що зазнають постійних стресів, а відтак можуть більше схилятися до ризикованих сексуальних практик та менше дбати про безпеку. Молодь, яка вживає так звані клубні наркотики (неін’єкційні екстазі, кокаїн та інші), так само наражає себе на небезпеку, бо в стані зміненої свідомості зростає й ризик випадкових сексуальних зв’язків без презерватива. Зрештою, їх може спровокувати й алкоголь.

А отже, коло людей, яким рекомендований PrEP, значно ширше, ніж може видатися на перший погляд.

Де та як отримати PrEP?

Людина на власний розсуд вирішує, чи є її поведінка ризикованою і, відповідно, чи потребує вона доконтактної профілактики.

Свою пігулку захисту можна отримати лише після консультації з лікарем. Для цього необхідно піти в медичний заклад чи кабінет Довіри у своєму місті. Також можна звернутися до неурядових організацій, які після консультації скерують до медичного фахівця. Спільно з лікарем пацієнт ще раз оцінює вірогідність ризику інфікуватися.

Людина, яка звернулася, може бути певна: медпрацівник ставитиметься до неї дружньо. Його завдання — пояснити пацієнту, яка поведінка в його житті є небезпечною та як можна захистити себе. Особисті дані про того, хто звернувся, є конфіденційними, а ліки видають безоплатно.

Перед тим, як отримати таблетки, пацієнт має пройти тест на ВІЛ, здати аналіз крові (усе це можна зробити безоплатно). Препарати видає лікар — попередньо на місяць, надалі — на три місяці. Це пов’язано з інтервалом, із яким рекомендують проходити тест на ВІЛ.

І пам’ятайте: завжди краще запобігти інфікуванню ВІЛ, аніж отримувати пожиттєву терапію ВІЛ.

ЦГЗ

 

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).