Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Тестування на ВІЛ під час вагітності

У багатьох країнах поширеність ВІЛ/СНІДу швидко зростає серед жінок репродуктивного віку і є серйозною проблемою. Україна не є виключенням. Тому важливо, щоб усі жінки знали про свій ВІЛ-статус і розуміли важливість профілактики ВІЛ, особливо це стосується вагітних жінок.

Тому сьогодні ми поговоримо про важливість тестування на ВІЛ та індексного тестування для вагітних жінок, та розповімо чому потрібно його проходити і чим може загрожувати для вагітної жінки та її дитини незнання свого ВІЛ-статусу.

Чому важливо тестувати вагітних жінок на ВІЛ?

Знання статусу ВІЛ за допомогою тестування на ВІЛ є особливо важливим під час вагітності, пологів та годуванні грудьми, оскільки жінки з ВІЛ можуть передавати вірус своїм немовлятам у цей час. Якщо жінка є ВІЛ-позитивною і не знає про свій статус та не вживає АРВ-терапію, то її дитина народиться ВІЛ-інфікованою.

Вертикальна передача ВІЛ від матері до дитини здійснюється трьома основними способами:

 • під час вагітності через плаценту, що особливо набуває значущості в пізні терміни, коли відбувається старіння плаценти і збільшується її пропускна здатність;
 • під час пологів – при контакті дитини з інфікованою кров’ю матері (ризик передачі вірусу підвищується при передчасному розриві плодових оболонок на 2% кожну годину);
 • з молоком матері при грудному вигодовуванні.

Внутрішньоутробне (під час вагітності) інфікування дитини ВІЛ-інфекцією може відбуватися на будь-якому терміні вагітності, тому тестування на ВІЛ вагітної жінки необхідно з метою попередження передачі ВІЛ від матері до дитини.

Більше того, якщо ВІЛ-інфікована жінка буде знати про свій статус та отримувати ефективну антиретровірусну терапію, на момент пологів вірусне навантаження у неї буде невизначене і вона не буде годувати дитину груддю, то ризик інфікування дитини становитиме менше 1%. Саме тому жінкам, які планують вагітність, та вже вагітним жінкам потрібно обов’язково тестуватися на ВІЛ, щоб не ризикувати своїм здоров’ям та здоров’ям своєї дитини.

Але це не єдина причина, чому вагітним важливо знати свій ВІЛ-статус. За результатами досліджень ВООЗ було виявлено, що ВІЛ може негативно впливати на репродуктивне здоров’я жінки та на саму вагітність. Вчені дійшли висновку, що у ВІЛ-інфікованих жінок, в порівнянні з неінфікованими, спостерігається вищий рівень позаматкових вагітностей, що пов’язано не з самим вірусом імунодефіциту людини, а з впливом інших супутніх інфекцій на фоні ВІЛ. В період вагітності у ВІЛ-інфікованих жінок в три рази частіше ніж у неінфікованих зустрічаються бактеріальна пневмонія, інфекції сечових шляхів і туберкульоз.

До того ж перебіг вагітності у ВІЛ-позитивних жінок має свої особливості, причиною яких є зниження клітинного і гуморального імунітету. В результаті досліджень, вчені також виявили, що у ВІЛ-інфікованих жінок приблизно в 2 рази частіше ніж у жінок з негативним ВІЛ-статусом можуть відбуватися передчасні пологи та самовільний викидень. Також у даної групи жінок частіше виникають такі ускладнення, як кольпіт, плацентарна недостатність різного ступеня вираженості, передчасне вилиття навколоплідних вод, аномалії пологової діяльності, а в післяпологовому періоді – гнійно-септичні процеси.

Процес тестування на ВІЛ для вагітних

Кожна жінка має право пройти консультування та обстеження на ВІЛ в умовах жіночої консультації або стаціонару медичного закладу. Тестування на ВІЛ є абсолютно безпечним для вагітної жінки. Тестування проводиться шляхом забору крові, що направляється до лабораторії на діагностику наявності ВІЛ-інфекції в організмі. Тестування на ВІЛ здійснюється усім вагітним за їх поінформованою добровільною згодою.

Стандартне тестування крові вагітної на ВІЛ здійснюється при взятті на облік. У разі встановлення діагнозу ВІЛ-інфекція повторне обстеження не призначається, вагітній  призначається медикаментозна профілактика вертикальної трансмісії ВІЛ. У разі отримання  негативного   результату   методом імуноферментного аналізу (далі – ІФА) на ВІЛ при взятті на облік до 12 тижнів вагітності, повторне тестування проводиться у терміні вагітності 22-23 тижні. У разі отримання сумнівного результату обстеження методом імуноферментного аналізу (ІФА) до 23 тижнів вагітності, вагітній призначається повторне тестування з використанням імунного блоту.

У разі звернення вагітної на облік по вагітності пізніше 23 тижнів вагітності, їй призначається тестування крові на ВІЛ методом ІФА. За умови встановлення діагнозу ВІЛ-інфекція, повторне тестування не проводиться, вагітній призначається профілактика
вертикальної передачі ВІЛ. У разі отримання негативного результату на ВІЛ вагітній назначають повторне обстеження не пізніше 32 тижня вагітності.

У разі звернення вагітної на облік пізніше 30 тижнів вагітності, їй призначається тестування на ВІЛ методом ІФА або експрес-методом. У разі отримання негативного результату, повторне обстеження проводиться експрес-методом перед пологами.

У разі звернення вагітної при пологах без відомого ВІЛ-статусу, їй проводиться тестування експрес-методом.

У разі отримання позитивного результату ВІЛ-інфікування, вагітній і новонародженому призначається медикаментозна профілактика вертикальної трансмісії ВІЛ.

У разі отримання сумнівного результату методом (ІФА) перед пологами або при пологах, повторне тестування проводиться двічі з інтервалом 15-20 хвилин експрес-методом у  пологовому стаціонарі. Після отримання позитивного результату на ВІЛ, здійснюється медикаментозна профілактика вертикальної трансмісії ВІЛ.

У разі звернення породіллі до пологового стаціонару після пологів, їй призначається двічі з інтервалом 15-20 хвилин тестування крові на ВІЛ експрес-методом. У разі отримання позитивного результату, проводиться медикаментозна профілактика
вертикальної трансмісії ВІЛ. Результати проведених експрес-тестів у подальшому
підтверджуються стандартним дослідженням крові на ВІЛ методом ІФА та імуноблотингу.

 

Відразу після народження зразок пуповинної крові дитини, народженої ВІЛ-інфікованою чи необстеженою на ВІЛ-інфекцію жінкою, направляється для обстеження на антитіла до ВІЛ методом ІФА.

 

Діагноз ВІЛ-інфекції у вагітних та дітей старше 18 місяців встановлюється амбулаторно або у стаціонарі на підставі:

 • виявлення антитіл до ВІЛ методом імуноферментного аналізу або швидких тестів з підтвердженням результату у другому тесті (інша тест-система ІФА, інший швидкий тест, імунний блот)

або

 • виявлення  РНК ВІЛ або антигену p24 з підтвердженням результату за допомогою іншого вірусологічного тесту.

При встановленні позитивного статусу ВІЛ-інфікованій вагітній надається повна інформація стосовно:

 • необхідності використання презервативів для профілактики передачі ВІЛ-інфекції та ІПСШ (інфекцій, що передаються статевим шляхом) під час статевих контактів під час вагітності;
 • ризиків передачі ВІЛ плоду/новонародженому та  способи профілактики;
 • переваг та ризиків АРВ-профілактики;
 • ризиків перинатальної передачі вірусів гепатиту B і C та шляхи її зниження;
 • впливу наркотиків на розвиток плоду, включаючи розвиток абстинентного синдрому;
 • інформування щодо програм зниження шкоди та лікування наркотичної залежності;
 • впливу способу родорозрішення на ризик передачі ВІЛ, у тому числі переваги та ризики операції кесаревого розтину;
 • рекомендації з вигодовування новонародженого.

Після того, як ВІЛ-інфікованій жінці буде надана повноцінна і точна інформація про ймовірні ризики та можливість отримання медичної допомоги, вона повинна прийняти поінформоване рішення про збереження або переривання вагітності.

Про позитивний тест на ВІЛ жінкам повідомляється з дотриманням умов конфіденційності, за що медичний персонал несе повну відповідальність.

Також важливо зазначити, що антиретровірусні препарати, які рекомендують приймати ВІЛ-позитивним жінкам під час вагітності, щоб знизити вірусне навантаження та вберегти дитину від передачі їй ВІЛ, не мають токсичного впливу на плід, та є цілком безпечними як для жінки, так і для її дитини.

Важливість індексного тестування на ВІЛ під час вагітності

Через небезпеку внутрішньоутробного інфікування плоду протягом всієї вагітності жінка, яка готується стати матір’ю, повинна дбати про безпечну статеву поведінку під час всього періоду вагітності. Адже якщо жінка має ВІЛ-негативний статус, але її статевий партнер є ВІЛ-позитивним і не знає про це, та не вживає АРТ і під час статевої близькості пара не захищається, то є дуже високий ризик, що чоловік може інфікувати жінку, а вона в свою чергу плід. Саме для того, щоб виключити такий сценарій розвитку подій дуже важливим є індексне тестування статевих партнерів вагітних жінок. Адже виявлення жінок з ВІЛ-інфекцією та їхніх партнерів є «воротами» для допомоги жінкам, партнерам та дітям у отриманні необхідного та вчасного лікування та догляду за ВІЛ.

До того ж, деякі жінки після отримання позитивного результату тесту на ВІЛ можуть боятися обговорювати свій статус з партнером. І ось тут стане у пригоді послуга індексного тестування з інформування партнера про ВІЛ з супроводом – це коли медичний чи соціальний працівник за згодою ВІЛ-позитивного клієнта супроводжує його під час розкриття ВІЛ-статусу або ж допомагає клієнту анонімно інформувати статевого партнера (-ів) і/або партнера (-ів ) по вживанню ін’єкційних наркотиків про можливе інфікування ВІЛ. Потім соціальний працівник пропонує партнеру або партнерам клієнта пройти тестування на ВІЛ. І саме консультант з індексного тестування може надати вагітній жінці підтримку, яка допоможе їй вирішити, чи буде вона обговорювати свої результати зі своїм партнером, щоб він міг пройти тестування та взяти активну участь у оцінці та зменшенні ризику для них двох.

Індексне тестування важливе ще й тому, що воно допомагає зробити зусилля щодо запобігання передачі ВІЛ від матері до дитини більш всебічними, адже на передачу ВІЛ немовляті впливають не тільки матері, а і батьки, тому з ними також потрібно проводити профілактичну роботу – чим саме і займається індексне тестування.

Обидва партнери повинні усвідомлювати важливість безпечного сексу під час вагітності та годування груддю. Обох партнерів слід тестувати та консультувати на ВІЛ. Обох партнерів слід поінформувати про профілактику передачі ВІЛ від матері до дитини та, за необхідності, забезпечити необхідними препаратами АРВ-терапії. Обидва партнери повинні бути забезпечені презервативами.

Тому усім вагітним жінкам або жінкам, які намагаються завагітніти, слід обов’язково проходити тестування на ВІЛ разом зі своїми партнерами. Бо якщо у одного із партнерів є ВІЛ, він повинен щоденно приймати АРТ, щоб залишатися здоровим та запобігти передачі ВІЛ вагітній жінці та майбутній дитині.

А ми нагадуємо, що дізнатися більше про індексне тестування на ВІЛ та отримати відповіді на свої питання щодо цього, ви завжди можете звернувшись до Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу або написавши в онлайн-чат на нашому сайті, або подзвонивши консультантам по телефону 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 16.00.

Діяльність з розширення доступу до послуг з отримання PrEP Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту ««ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

 

Джерела:

 1. https://www.cdc.gov/hiv/group/gender/pregnantwomen/index.html
 2. https://www.cdc.gov/hiv/group/gender/pregnantwomen/opt-out.html
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK304180/
 4. https://indicatorregistry.unaids.org/indicator/hiv-testing-pregnant-women-0
 5. https://www.hrsa.gov/sites/default/files/quality/toolbox/508pdfs/hivscreeningpregnantwomen.pdf
 6. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/251655/9789241549868-eng.pdf?sequence=1
 7. https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0716282-07#Text
 8. https://www.unaids.org/sites/default/files/media_asset/jc151-hiv-in-pregnancy_ru_0.pdf
 9. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/jia2.25293
 10. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/251655/9789241549868-eng.pdf?sequence=1
 11. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/44249/9789244598931_rus.pdf?sequence=2
Підготував: адмін
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).