Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Топ-5 досліджень про PrEP у 2024 році

На Міжнародній конференції з ретровірусів та опортуністичних інфекцій (CROI 2024), що відбулася у березні цього року, вчені надали інформацію про результати останніх досліджень про PrEP.

Дослідження PrEP в Австралії

Відомо, що доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) є ефективною на індивідуальному рівні. Але експерти з Австралії вирішили оцінити її на рівні населення. Вони відстежили кількість нових діагнозів ВІЛ серед людей, які регулярно приймали PrEP у період з 2018 до 2023 року. І порівняли дані тих, хто продовжує приймати PrEP, з тими, кому її прописали, але виписали лише один рецепт і людина більше її не отримувала.

Дослідження показало, що у групі з високою прихильністю (ті, хто приймає PrEP тривалий час) захворюваність була на 79% нижчою, ніж у групі учасників, які отримали PrEP лише 1 раз. Що ще раз доводить, що прихильність до лікування має великий вплив на ефективність PrEP.

Дослідження PrEP у сільських районах Кенії та Уганди

Група вчених з Університету Макерере (Уганда), що спеціалізується на проблемах профілактики ВІЛ у сільських районах Східної Африки, провела дослідження, спрямовані на розширення охоплення та зниження рівня захворюваності за допомогою інноваційних підходів, адаптованих до потреб людей у цих спільнотах.

Дослідження, проведене в Кенії та Уганді, показало, що пропозиція динамічного вибору між різними профілактичними продуктами значно підвищила охоплення (на 30-40%) порівняно зі стандартною стратегією. Останнє дозволило скоротити до нуля кількість нових випадків ВІЛ у групі втручання.

Дизайн дослідження включав три рандомізованих дослідження, в яких брали участь люди старше 15 років з негативним експрес-тестом на ВІЛ. Вчені запропонували запровадити особистісно-орієнтовану допомогу, яка пропонує структурований вибір та гнучкість при зміні або припиненні використання профілактичних продуктів, тоді як контрольна група дотримувалася стандартів медичної допомоги у рамках систем охорони здоров’я відповідної країни.

Результати дослідження показали значне збільшення охоплення профілактикою ВІЛ протягом 48 тижнів у групі втручання порівняно із стандартною стратегією. Підхід, орієнтований на людину, полегшив динамічний вибір між ін’єкційним каботегравіром/рілпівіріном тривалої дії (CAB-LA), пероральною PrEP та постконтактною профілактикою (PEP), даючи людям можливість адаптувати стратегії профілактики до своїх особистих потреб.

Дане дослідження показало додаткові переваги вибору між пероральною та ін’єкційною доконтактною профілактикою. На останньому етапі рандомізованого дослідження 70% людей використовували одну із форм PrEP. Варто відмітити, що 42% учасників, які розпочали ін’єкційну PrEP, раніше не застосовували жодних методів профілактики ВІЛ.

Дослідження PrEP серед молодих жінок

У дослідженні, проведеному в 6 африканських країнах, було досягнуто високого рівня використання пероральної PrEP, а також високого рівня дотримання режиму лікування.

У випробуванні взяли участь 3000 жінок, дані було зібрано в період з 2022 по 2023 рік. 92% учасниць завершили всі 4 навчальні візити, а 90% отримали кожну повторну дозу PrEP. Дотримання режиму лікування становило близько 70%. Цей рівень прихильності був вищим, ніж у попередніх дослідженнях, хоча 1,4% учасниць все ж таки отримали ВІЛ.

Зв’язок між PrEP та PEP

На думку експертів CROI, служби, які надають доконтактну (PrEP) та постконтактну (PEP) профілактику ВІЛ, мають надавати користувачам інформацію про те, як можна чергувати ці способи.

Наприклад, у США випускаються окремі рекомендації, у яких підкреслюється зв’язок між PrEP і PEP. У Великій Британії рекомендують плавний перехід від PEP до PrEP. А у великій клініці в Лондоні (56 Dean Street) кожному, хто отримує PEP, пропонується місячний запас PrEP. За даними, на таку схему погодилися 75% користувачів.

PrEP на вимогу

На конференції експерти повідомили, що доконтактна профілактика на вимогу така ж ефективна, як і щоденна PrEP.

Запропонований фахівцем критичний підхід до переоцінки ролі PrEP «на вимогу» у профілактиці ВІЛ цілком здатний прокласти шлях до більш інклюзивного підходу, що враховує індивідуальні потреби та переваги різних груп населення, вважають фахівці.

«PrEP «на вимогу» є бажаним до використання та ефективним варіантом для всіх груп населення», — підсумувала Дженелл Стюарт, закликавши медичну спільноту оновити рекомендації та виявити гнучкість у використанні різних стратегій профілактики ВІЛ.

 

Джерело: https://www.aidsmap.com/news/mar-2024/six-country-african-prep-study-achieves-high-levels-persistence-and-good-adherence

https://www.aidsmap.com/news/mar-2024/top-5-hiv-prep-stories-croi-2024

 

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).