Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Триває Всесвітній тиждень імунізації 2024

В останній тиждень квітня, світ відзначає Всесвітній тиждень імунізації. Нагадуємо, що в Україні календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію від 10 захворювань: туберкульозу, гепатиту B, правця, дифтерії, кору, епідемічного паротиту, краснухи, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції. 

Усі щеплення за календарем можна зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря. Вакцинація дітей, старших п’яти років, і дорослих від COVID-19 поки не входить до календаря, але вона також безоплатна. 

ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України” та Національний портал з імунізації наголошують, що важливо дотримуватися календаря щеплень, щоб забезпечити найкращий імунний захист. Необхідно вакцинуватися вчасно, а пропущені щеплення надолужувати якнайшвидше. 

Для людей, які живуть з ВІЛ, вакцинація від інфекційних хвороб є надзвичайно важливою, адже вони особливо вразливі до цих захворювань. Згідно Національному порталу з імунізації, людям, які живуть з ВІЛ, не лише можна, але й необхідно вакцинуватися як згідно Національного календаря щеплень, так і додатково. 

Для людей, які живуть з ВІЛ в питаннях вакцинації важливо врахувати наступну інформацію: 

 Можна робити практично всі щеплення; всі інактивовані вакцини (що не містять живих організмів) — безпечні; 

До неживих вакцин відносяться такі вакцини: від гепатитів А та В, дифтерії, правця, кашлюку, інактивована вакцина від поліомієліту (ІПВ), інактивовані ін’єкційні вакцини від грипу (Ваксігрип, Джисі Флю, Інфлувак), вакцини від COVID-19 (як інактивовані, так і векторні та м-РНК вакцини), від пневмокової та менінгокової інфекцій, від ВПЛ (вірусу папіломи людини). 

Чи можна робити щеплення живими вакцинами? 

Це залежить від рівня СD4-клітин. Перед вакцинацією імунний статус пацієнта має бути вищим за 200 клітин (CD4+>200кл/мм 3 (>15 %). 

До живих відносяться наступні вакцини: КПК (від кору, паротиту та краснухи), ОПВ (жива оральна вакцина від поліомієліту), вакцина від вітряної віспи, вакцина від жовтої лихоманки, оральна вакцина від ротавірусної інфекції, БЦЖ (від туберкульозу), оральна вакцина від черевного тифу, жива інтраназальна вакцина від грипу (не застосовується в Україні). 

ВІЛ може послабити імунну систему і ускладнити боротьбу з інфекціями. Тому людям, які живуть з ВІЛ, рекомендовано вакцинуватися не лише тими щепленнями, що включені до обов’язкового календаря щеплень, а й також мати додаткові щеплення. 

Важливо: перед щепленнями живими вакцинами необхідно проконсультуватися з лікарем – він повинен оцінити імунний статус та підтвердити, що вакцини не спричинять вам шкоди. 

Людям, які живуть з ВІЛ та мають рівень CD4+ >200 клітин/мм 3 (>15 %), окрім всіх щеплень згідно Національного календаря, рекомендовано звернути увагу на додаткові щеплення від таких інфекцій:  

 • Грип 
 • Пневмококова інфекція 
 • Менінгококова інфекція 
 • Гепатит В (якщо ви не отримали курс щеплень в дитинстві) 
 • Гепатит А 
 • COVID-19 
 • Вітряна віспа 
 • ВПЛ 

 

Якщо  рівень CD4+ нижчий за 200 клітин/мм 3 (>15 %), люди, які живуть з ВІЛ можуть і мають щепитись неживими вакцинами. Окрім неживих вакцин, передбачених Календарем , рекомендовано додаткові щеплення від таких інфекцій: 

 • Грип 
 • Пневмококова інфекція 
 • Менінгококова інфекція 
 • Гепатит В (якщо ви не отримали курс щеплень в дитинстві; схема вакцинації в такому випадку передбачає введення чотирьох доз з подальшим проведенням аналізу на наявність захисних антитіл. У випадку їх відсутності проводиться повторний курс вакцинації, що складається з 3-х доз) 
 • Гепатит А (з подальшим проведенням аналізу на наявність захисних антитіл) 
 • COVID-19 
 • ВПЛ (в цьому випадку використовується 3-х дозова схема введення незалежно від віку вакцинованого) 

 

Більше про рекомендовані щеплення для людей, які живуть із ВІЛ 

 

По матеріалам ЦГЗ та Національного порталу з імунізації 

 

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).