Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Туберкульоз: хто в зоні ризику і що робити, якщо у тебе ВІЛ?

Березень – місяць профілактики туберкульозу і хронічних захворювань органів дихання, оскільки 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. За даними ВООЗ, щороку в світі на ТБ хворіють майже 10 млн. людей і 2 млн. помирає. Третина населення – інфікована мікобактерією туберкульозу.

За даними Центру громадського здоров’я, в Україні за 2022 рік кількість уперше зареєстрованих захворювань на ТБ, включно з його рецидивами, становила 18 510, або 45,1 на 100 000 населення, що на 2,5% більше показника 2021 року (18 241, або 44,0 на 100 000 населення). Захворюваність на ТБ серед дітей віком до 14 років залишилася на рівні 2021 року — 7,4 на 100 000 дитячого населення (450 випадків).

У той час, як загальні показники захворюваності на туберкульоз в усьому світі поступово знижуються, в деяких країнах вони продовжують рости. Наша країна – одна зі світових країн-лідерів по туберкульозу, зокрема з множинною лікарською стійкістю, яка не піддається лікуванню деякими найбільш ефективними протитуберкульозними препаратами.

Що таке ТБ із множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) та ТБ із широкою лікарською стійкістю (ШЛС-ТБ)?

Іноді туберкульозні мікроби стійкі до ліків, які використовуються для лікування ТБ. Це означає, що ці лікарські препарати більше не можуть вбивати мікроби ТБ. Туберкульоз з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) спричиняється збудниками ТБ, стійкими
принаймні до двох найважливіших протитуберкульозних препаратів: ізоніазиду та рифампіну. Більш серйозна форма МЛС-ТБ називається туберкульозом із широкою лікарською стійкістю (ШЛС-ТБ).

ШЛС-ТВ — це рідкісний тип ТБ, стійкий майже до всіх ліків, що використовуються для лікування туберкульозу. Якщо Ви не приймаєте ліки відповідно до вказівок лікаря або медсестри, збудники ТБ можуть стати стійкими до деяких ліків. Крім того, люди, які були поруч із хворим на МЛС-ТБ або ШЛУ-ТБ, можуть заразитися цими мікробами з множинною лікарською стійкістю.

Лікарсько-стійкий ТБ найчастіше зустрічається у людей, які:

 • були поруч із хворим на лікарсько-стійкий ТБ;
 • не приймають всі ліки відповідно до вказівок лікаря або медсестри;
 • мають повторний ТБ після прийому протитуберкульозних препаратів у минулому;
 • прибули з районів, де поширений лікарсько-стійкий ТБ.

Пацієнтів із МЛС-ТБ чи ШЛС-ТБ необхідно лікувати спеціальними ліками. Лікування займає набагато більше часу, ніж при звичайному ТБ, і ліки можуть спричиняти більше побічних ефектів. Люди з МЛС-ТБ або ШЛС-ТБ наражаються на більший ризик смерті від цієї хвороби. Люди з МЛСТБ або ШЛС-ТБ повинні звернутися до спеціаліста з ТБ, який може уважно спостерігати за їхнім лікуванням, щоб переконатися, що воно працює.

Перелік осіб, віднесених до груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз:

 • ВІЛ-інфіковані особи.
 • Особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти).
 • Особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету.
 • Курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики.
 • Іммігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз.
 • Особи, що перебувають за межею бідності, безробітні.
 • Особи без визначеного місця проживання.
 • Пацієнти психіатричних закладів.
 • Затримані та особи, які перебувають під вартою при відправленні їх до ізоляторів тимчасового тримання, особи, які утримуються або звільнились з установ виконання покарань, а також особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд.
 • Працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які мають часті контакти з хворими на туберкульоз особами, проводять відповідні дослідження та аналізи.

Що робити, якщо я маю ВІЛ-інфекцію?

Якщо у вас ВІЛ-інфекція та латентна туберкульозна інфекція (ЛТІ), необхідно лікування якнайшвидше, щоб запобігти захворюванню на ТБ. У людини з ВІЛ-інфекцією, яка також не лікувалась від ЛТІ, набагато більше шансів захворіти на ТБ протягом життя, ніж у людини, не інфікованої ВІЛ. Серед людей з ЛТІ ВІЛ-інфекція є найсильнішим із відомих факторів ризику розвитку ТБ. Всі люди з ВІЛ-інфекцією повинні пройти тестування, щоб з’ясувати, чи є у них ЛТІ, і за потреби негайно звернутися за лікуванням. Існує кілька ефективних схем лікування ЛТІ для людей із ВІЛ.

За інформацією: ЦГЗ, МОЗ, Верховна Рада України,CDC

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).