Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

У лікуванні раку шийки матки стався прорив. Чому це так важливо для України?

За даними ВООЗ, рак шийки матки – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок у світі. В Україні рак шийки матки вважається однією із найбільших демографічних і медичних проблем. За даними Національного канцер-реєстру України, найбільше хворіють на рак шийки матки жінки репродуктивного, працездатного віку. Статистика свідчить, що рак шийки матки найчастіше виявляють у жінок віком 30-54 роки: серед п’яти найпоширеніших онкологічних захворювань цей вид раку на другому місці після раку грудей. У жінок віком 18-29 років – на четвертому місці.

Рак шийки матки супроводжується серйозними супутніми захворюваннями: так, у жінок, що живуть із ВІЛ, у чотири рази вища ймовірність розвитку раку шийки матки, причому в більш молодому віці, а в жінок, інфікованих вірусом папіломи людини, удвічі вища ймовірність інфікування ВІЛ.

Серед пацієнток зустрічаються жінки різного віку: багато хто з них дізнається про свій діагноз невдовзі після 30-річчя. І хоча за останні півстоліття ефективність променевої терапії суттєво зросла, після неї майже у третини пацієнток хвороба повертається. А отже виснажливе лікування (а променева терапія – це фактично спроба вбити пухлину радіацією, завдавши якомога меншої шкоди решті органів пацієнта) доводиться починати заново.

Тепер цю третину можна буде скоротити ще втричі – причому лише за рахунок прийому перед опроміненням кількох недорогих ліків.

“У лікуванні будь-якого раку найголовніший фактор – це час”, – розповів голава Cancer Research UK Іен Фаукс. – “Дедалі більше даних вказує на те, що і за деяких інших видів онкології, перед тим як використовувати методи лікування на кшталт променевої терапії або хірургічного втручання, корисно додатково пропити курс ліків. Такий підхід не тільки може істотно скоротити ймовірність повернення раку, а й фактично вже готовий до застосування, оскільки потрібні ліки доступні по всьому світу”.

За його словами, організація, яка спонсорувала дослідження, “вкрай натхненна тим, що проведені клінічні випробування можуть продовжити життя багатьом із тих, хто бореться з раком шийки матки”. Дослідники сподіваються, що онкологічні клініки по всьому світу якнайшвидше візьмуть нову методику на озброєння.

Що це за ліки

Оприлюднені результати клінічних випробувань підбивають підсумки багаторічного експерименту за участі 500 жінок. Половині з них – 250 пацієнткам з діагнозом “рак шийки матки” був рекомендований “звичайний” курс лікування. Тобто так звана хіміопроменева терапія: спочатку курс опромінення радіацією (брахітерапія), а після нього – щотижневий прийом відкритого ще 1965 року цисплатину.

Іншій половині пацієнток спочатку додатково прописали інтенсивний шеститижневий курс прийому двох інших препаратів: карбоплатину і паклітакселу. Обидва також широко застосовуються в онкології вже не одне десятиліття.

Через п’ять років лікарі зробили попередні висновки:

  • З пацієнток, які отримували стандартне лікування, від раку померло більш як чверть (28%), а щонайменше у кожної третьої (36%) почався рецидив – тобто перемогти хворобу повністю не вдалося.
  • З числа жінок, які попередньо пройшли додатковий курс медикаментозного лікування, до п’ятиріччя діагнозу не дожила лише кожна п’ята (20%). Причому майже у трьох чвертей пацієнток (73%) зафіксували стійку ремісію – тобто протягом п’яти років пухлина не повернулася або щонайменше не розрослася.

За словами провідного дослідника Інституту раку при Університетському коледжі Лондона Мері МакКормак, дослідження “показує, що короткий курс додаткового медикаментозного лікування, проведений безпосередньо перед стандартною хіміопроменевою терапією, може знизити ризик повернення раку або загибелі пацієнтки на 35%”. “Це найбільше поліпшення результатів лікування цього захворювання за останні 20 років”, – запевняє вона.

Рак шийки матки може не проявляти ознак і симптомів або вони можуть бути не очевидними. Найбільш поширені з них:

  • нетипова вагінальна кровотеча, у тому числі після менопаузи, після статевого акту або між регулярними менструаціями;
  • зміни вагінальних виділень;
  • біль або дискомфорт під час статевого акту;
  • незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.

Важливо пам’ятати, що ці симптоми можуть траплятися і з інших причин. Але єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря.

Перевіреними дієвими стратегіями боротьби з раком шийки матки на всіх етапах циклу надання допомоги є:

  • вакцинація проти вірусу папіломи людини,
  • скринінг і лікування передракових станів,
  • раннє виявлення й невідкладне лікування інвазивного раку на ранніх стадіях,
  • а також надання паліативної допомоги.

ВВС УкраїнаЦГЗ

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).