Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

У Європі виявили новий варіант ВІЛ

Новий варіант ВІЛ, вірусу, що викликає СНІД, був виявлений у Нідерландах і, мабуть, викликає швидший прогрес захворювання порівняно з іншими версіями вірусу.

Група вчених під керівництвом професора Крістофа Фрейзера з Інституту великих даних Оксфордського університету виявила мутацію в ході аналізу зразків крові ВІЛ-інфікованих європейців.

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) заражає та руйнує імунні клітини, які називають клітинами CD4, в організмі, викликаючи різке падіння числа цих клітин. Якщо його не лікувати, інфекція перетворюється на СНІД. У людей, інфікованих нещодавно виявленим варіантом ВІЛ, що називається варіантом VB, кількість CD4 падає приблизно вдвічі швидше, ніж у людей, інфікованих близькими спорідненими штамами ВІЛ.

Без лікування інфекції з варіантом VB, швидше за все, перейдуть до СНІДу в середньому протягом двох-трьох років після початкового діагнозу ВІЛ, повідомили дослідники. З іншими версіями вірусу аналогічна міра зниження відбувається в середньому через шість-сім років після встановлення діагнозу.

“Ми виявили, що в середньому очікується, що люди з цим варіантом перейдуть від діагнозу до “просунутої стадії ВІЛ” за дев’ять місяців, якщо вони не почнуть лікування і якщо діагноз буде поставлено у віці тридцяти років”, – повідомив перший автор Кріс Ваймант, старший науковий співробітник у статистичній генетиці та динаміці патогенів в Оксфордському університеті. За його словами, у людей похилого віку хвороба прогресуватиме ще швидше.

На щастя, у своєму дослідженні команда виявила, що антиретровірусні препарати, стандартне лікування ВІЛ працюють проти варіанта VB так само добре, як і проти інших версій вірусу.

“Для людини, яка пройшла успішне лікування, зупиняється погіршення імунної системи по відношенню до СНІДу і припиняється передача його вірусу іншим людям”, – сказав Ваймант.

Ваймант та епідеміолог-інфекціоніст Крістоф Фрейзер, старший автор дослідження, є ключовими учасниками проекту BEEHIVE, спрямованого на краще розуміння біології, еволюції та епідеміології ВІЛ.

«Проект BEEHIVE, започаткований у 2014 році, був створений, щоб зрозуміти, як зміни у вірусі, закодовані в його генетиці, викликають відмінності у захворюванні. Проект об’єднує дані семи національних когорт ВІЛ у Європі та одній в Уганді», – сказав Ваймант.

Аналізуючи дані дослідження, що триває, команда виявила 17 осіб, інфікованих «особливим» варіантом ВІЛ, у всіх з яких були напрочуд високі концентрації вірусу в крові на ранніх стадіях зараження — від шести місяців до двох років після постановки діагнозу. П’ятнадцять інфікованих були з Нідерландів, один із Швейцарії та один із Бельгії.

Нещодавно виявлений варіант належить до генетичного підтипу B, групи родинних вірусів ВІЛ, що найчастіше зустрічаються в Європі та США. Щоб побачити, чи зможуть вони знайти більше прикладів цього варіанту в Нідерландах, дослідники вивчили дані національної спостережної когорти ВІЛ ATHENA, великої групи ВІЛ-позитивних людей у Нідерландах, які були діагностовані в період з 1981 по 2015 рік.

Дані про генетичні послідовності вірусів були доступні більш ніж 8000 з цих осіб, з них близько 6700 були інфіковані вірусами підтипу B. У цій групі дослідники виявили 92 особи з характерним варіантом VB, внаслідок чого їх загальна кількість досягла 109.

Судячи з наявних клінічних даних, у цих 109 осіб вірусне навантаження було в 3,5-5,5 разів вищим, ніж у людей, інфікованих іншими штамами підтипу В.

Команда змогла побудувати діаграму, яку називають філогенетичним деревом, на основі наявних генетичних даних, «дуже схожу на звичайні сімейні дерева для людей», яка показує, наскільки тісно різні люди пов’язані один з одним, сказав Ваймант. На основі цього дерева вони підрахували, що варіант VB, ймовірно, вперше з’явився наприкінці 1980-х або 1990-х роках у Нідерландах.

Крім випадків, виявлених у людей зі Швейцарії та Бельгії, команда не виявила первісних доказів цього варіанта за межами Нідерландів. За словами Вайманта, вони шукали серед загальнодоступних генетичних послідовностей вірусів і не знайшли жодних слідів в інших місцях.

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).