Не дай СНІДу шанс!
НАЦІОНАЛЬНА ЛІНІЯ ТЕЛЕФОНУ
ДОВІРИ З ПРОБЛЕМ ВІЛ/СНІД

По русски


ПОШУК:
як шукатияк шукати
0-800-500-451

Задай питання
консультанту онлайн

Про проектКонтактиМапа сайтуГоловна -> Архів статтей ->

Архів статтей

30.09.2005

Як спілкуватися із ЗМІ


Тематика: ВІЛ/СНІД

Міжнародна неурядова гуманітарна організація "СНІД фонд Схід-Захід" розробила тренінг для співробітників, на якому їх учать спілкуватися зі ЗМІ на взаємовигідних умовах. Акцент робиться на двох частинах: як говорити і що говорити.

Почнемо з технології, тобто з того, як говорити.

 • Підготуйте журналіста до інтерв'ю. Найкраще заздалегідь надати йому інформацію про проблему, причому в письмовому виді. Порадьте заглянути на сайти, запропонуйте ознайомитися зі статистикою, іншими матеріалами. Чим краще готовий журналіст - тим цікавішим вийде матеріал (тому що питання будуть по суті), до того ж менша імовірність помилки в термінології тощо.
 • Підготуйтеся самі. Спробуйте одержати заздалегідь питання або хоча б з'ясувати, яка основна мета (тема) матеріалу й одержати побільше інформації про самого журналіста, його газету (журнал , TB або радіопередачу) і т.д.
 • Основну думку треба висловити в першій і останній фразі.
 • Не соромтеся перепитувати й уточнювати. Недомовки можуть бути витлумачені не на Вашу користь. До того ж, це дозволяє виграти час і подумати. Це дуже допомагає, якщо Вам не сподобалося питання, і ви не збираєтеся на нього відповідати. До речі, ви маєте право на мовчання, правда це може бути витлумачене проти Вас. Якщо ви відмовляєтеся відповідати на якесь питання (занадто особисте або занадто хамське), поясніть чому. Право на приватне життя ще ніхто не скасовував.
 • Говоріть повільно і по суті. Усе одно все зайве в матеріал не потрапить .
 • Пам'ятайте, ви можете сказати те, що вважаєте потрібним, у будь-який момент, навіть якщо вас про це не запитували .
 • Постарайтеся уникати відповідей типу "так" або "ні", тому що Вас у будь-якому випадку попросять пояснити, що ви маєте на увазі.
 • Уникайте технічних термінів і жаргонізмів, а якщо їх використання необхідне, давайте пояснення. Те ж саме відноситься і до абревіатур. Людина так улаштована, що коли вона почує незрозуміле слово, її свідомість чіпляється за нього і вона пропускає все інше. У статті для газети або журналу, звичайно, треба теж усе пояснити.
 • Не дозволяйте приписувати Вам чужі слова. Журналісти дуже люблять робити висновки за співрозмовника: "Тобто ви маєте на увазі, що....". Якщо ви не згодні, не мовчіть, скажіть про це, тому що мовчання - знак згоди. Тільки не повторюйте за журналістом його слова. Наприклад, це можна зробити так: "Існує думка, що СНІД - хвороба наркоманів і повій...". Отут журналіст очікувально дивиться на Вас. Ви, звичайно, не згодні: "За даними Головного санітарного лікаря РФ Геннадія Оніщенка в 2003 році частка осіб, що заразилися статевим шляхом склала 15% від загального числа зареєстрованих випадків, а в Калінінградськїй , Калузькій , Нижегородській , Сахалинскій областях і Краснодарському краї вона досягла 30%*, що говорить про те, що епідемія вийшла за рамки так званих "легко вразливих груп".
 • Не скаржтеся, не лайтеся і не нийте. Це викликає роздратування, а не співчуття. Краще розповісти про успішне співробітництво з якою-небудь організацією (СНІД-центром) або про яку-небудь нову гарну ініціативу. Або про плани на майбутнє.
 • Не відпускайте журналіста, поки не переконаєтеся, що одержали всю необхідну інформацію: ФИО, телефони, адреси електронної пошти, дату публікації (виходу в ефір) і т.д. Можна ще прізвище головного редактора уточнити. Так, про всякий випадок.

А тепер про найголовніше - про те, що говорити.

 • Важливе правило спілкування з журналістом: сім разів відміряй - один раз скажи. Пам'ятайте, що все, сказане в присутності журналіста, може бути використане проти Вас. Журналіст працює завжди і скрізь, для нього не існує поняття "не для запису", тому що самі цікаві речі, звичайно, вибовкують, коли втрачають пильність, вирішивши, що інтерв'ю закінчене або ще не починалося.
 • Сформулюйте послання. Тобто подумайте, що саме ви хочете донести до журналіста, заради чого ви взагалі погодилися з ним поспілкуватися? Наприклад, коли мої колеги розповідають про роботу групи взаємодопомоги для ВІЛ-позитивних жінок, що збираються стати матерями, вони насправді хочуть сказати про позитивний досвід життя з ВІЛ, про те, що можна бути щасливою і мати здорову дитину .
 • Дотримуйтесь фактів. Говоріть правду і нічого, крім правди. Не фантазуйте, не припускайте й утримуйтеся від прогнозів. По-перше, фактична інформація викликає довіру. По-друге, говорити треба тільки про те, що знаєш і вмієш, це Ваша зона безпеки. Крок вправо - вліво - там уже болото, де ми почуваємо себе дискомфортно, починаємо нервувати і говорити нісенітниці. До того ж, якщо журналіст допитливий і почне копати або просто задавати навідні запитання, - можна легко заплутатися. Якщо приводите цифри, вказуйте джерело інформації. Журналісти люблять конкретні приклади. Гадання на кавовій гущавині і розтікання думкою по древу вони прощають тільки політикам.
 • Звідси випливає висновок: будьте готові! Підготуйте заздалегідь ту інформацію, на яку збираєтеся спиратися (статистичні дані, цитати із законів Конституції і т.д.).
 • Наступний наказ - не бійтеся! Ви маєте інформацію, у якій зацікавлений журналіст, так що це ви володієте ситуацією. Те, що було сказано в попередньому абзаці, призиває бути обережними, а не боятися. Не боги горщики обпалюють. Якщо журналіст налаштований агресивно - краще взагалі з ним не спілкуватися.
 • Золоте правило спілкування взагалі (не тільки з пресою): сумніваєшся - утримайся. Іноді наше шосте почуття реагує на небезпеку або дискомфорт набагато швидше нашого розуму. Питання може бути так сформульоване , що відразу і не побачиш пастку. Отже, якщо Вам чомусь не сподобався журналіст або питання, ви завжди можете сказати "ні", тому що ви нікому нічого не винні. При цьому треба постаратися зберегти в собі позитивний настрій. Дуже часто журналісти вибирають “прикольно-іронічний” тон, коли пишуть про ВІЛ/СНІД, секс-робітниць, споживачів наркотиків і т.д. На цих темах дотепер лежить соціальне табу, тому єхидним тоном журналісти прикривають власні комплекси. Щоб писати про все це вдумливо і серйозно, потрібна велика цивільна мужність. Невеликий ліричний відступ: журналісти дуже люблять інформацію особистого характеру. Якщо це не репортаж про демонстрації в Білому домі, то, швидше за все, журналіст захоче зробити так звану feature або сюжет (історію). Щоб матеріал став барвистим й об'ємним, потрібна информация про героя, адже немає нічого цікавішого долі реальної людини. Розповісти про себе чи ні? Якщо так, то що саме? До цих питань треба заздалегідь підготуватися, щоб вони не викликали розгубленості. Візьміть аркуш паперу, розділіть його на два стовпчики. Ліворуч випишіть теми, про які ви готові говорити, праворуч - теми, про які ви ні в якому разі говорити не будете. Ця проста вправа дозволяє бути чесним і із самим собою. До того ж, не дозволяуйте бесіді зайти занадто далеко, тому що ви відразу зрозумієте, що ступили на небезпечну територію. Наприклад, журналіст запитує : " Чи користуєтеся ви презервативом?". У такому випадку треба просто піднятися рівнем вище - від часткового до загального, тобто абстрагуватися від себе особисто і говорити взагалі. Можна відповісти що-небудь начебто: "У наш час будь-яка розсудлива людина піклується про своє здоров'я і про здоров'я партнера".
Джерело: © 2002-2004 «Шаги». Регіональна некомерційна організація «СНІД інфозв'язок»Підготував: Олена Тамазова

© Національна лінія телефону довіри з проблем ВІЛ/СНІД, 2005-2022.
Всі права захищені. common@saapf.kiev.ua


НАШІ ПАРТНЕРИ:
Международный Альянс з ВИЧ/СПИД в Украине