Не дай СНІДу шанс!
НАЦІОНАЛЬНА ЛІНІЯ ТЕЛЕФОНУ
ДОВІРИ З ПРОБЛЕМ ВІЛ/СНІД

По русски


ПОШУК:
як шукатияк шукати
0-800-500-451

Задай питання
консультанту онлайн

Про проектКонтактиМапа сайтуГоловна -> Архів статтей ->

Архів статтей

04.11.2008

Нобелівська премія 2008


Тематика: Новини

 

  Вчені з Франції і Німеччини стали володарями Нобелівської премії 2008 років в області медицини. Серед лауреатів - Харальд цур Хаузен з Німеччини, що отримав половину премії за відкриття вірусу папіломи людини, який викликає рак шийки матки. Другу половину премії поділять французи Франсуаза Барре-Синуси і Люк Монтанье, нагороджені за відкриття вірусу імунодефіциту людини. Детально про відкриття вчених розповідає Алла Астахова на сторінках журналу "Підсумки".Тріумф застав більшість героїв дня у власних лабораторіях. Всі вони не належать до весільних генералів в науці. Та і то хіба хто-небудь з них добровільно припинив би свою роботу? Дослідження, пов'язані із медициною, приховують в собі чимало азарту - адже за відкриттям частенько криється не лише блискуча здогадка, не лише користь для людства, але і чиєсь врятоване життя.

Мабуть, нинішні лауреати премії Нобеля можуть гордитися собою: рахунок врятованих завдяки їх відкриттям життів може йти на мільйони. Саме стільки "коштують" людству такі тяжкі недуги, як рак і СНІД. Харальда цур Хаузена з Німеччини, Франсуаза Барре-Синусси і Люка Монтанье з Франції минулого тижня вшановували за їх піонерські дослідження.

 

Вакцина від раку

  Одна з найблискучіших наукових теорій останнім часом в області онкології починалася із парадоксу, а точніше - з бородавки. Ще в середині 60-х вважалося, що рак шийки матки, одне з найпоширеніших онкологічних захворювань, може бути обумовлене вірусом герпесу другого типу (Hsv-2). Сьогодні почесний науковий директор і голова виконавчої ради Німецького центру досліджень раку в Гейдельберзі Харальд цур Хаузен згадує, що коли в 1968 році на науковій конференції, присвяченій герпесу, він обнародував дані, що спростовували загальноприйняту точку зору, то виявився практично в повній самоті.

 Йому була потрібна чимала сміливість, щоб висунути нового "підозрюваного" - маленький і на перший погляд нешкідливий ВПЛ (вірус папіломи людини) діаметром всього 52-55 нанометрів, що зазвичай є у людини причиною різних шкірних наростів і бородавок. Зараз відомо, що частки цього вірусу містять молекулу ДНК, що складається із подвійної спіралі, у якій приблизно 8 тисяч нуклеотідних складових, - вона "загорнута" в білкову оболонку. Вже вивчено більше 100 різновидів вірусу HPV, при цьому доведено, що 15 із них дійсно є чинниками, що різко підвищують у інфікованих ними жінок ризик розвитку раку шийки матки.

 Проте в 1972 році, коли Харальд цур Хаузен почав свою роботу, геном вірусу папіломи людини ще не був прочитаний. Спочатку вчений ставив перед собою вельми скромне завдання. Він хотів знайти в пухлині сліди перебування ВПЛ, оскільки передбачав, що якщо він викликає зміни в клітинах, то частина його генетичної інформації буде інтегрована в пухлинну ДНК. Для цього дослідник скористався методом гібридизації.

 "ДНК має два ланцюги, згорнуті воєдино, - розповідає про суть способу Сергій Кисельов, керівник лабораторії генетичних основ клітинних технологій Інституту загальної генетики РАН. "Їх можна піддавати різним діям: денатурувати і ренатурувати. У першому випадку ланцюги розвертаються і відходять один від одного, в другому "схоплюються". Але "схопитися" можуть лише ідентичні шматочки ДНК. Ця властивість і використовують в реакціях гібридизації - можна як зонд помістити в денатуровану культуру пухлинних клітин шматочки ДНК вірусу. Якщо відповідна ДНК є в пухлині, вона при ренатурації з'єднається з генетичним матеріалом вірусу".

Втім, спочатку на цій дорозі дослідника чекало розчарування. Перші результати, опубліковані в 1974 році, не виявили жодних слідів вірусу в ракових пухлинах шийки матки. Харальд цур Хаузен не відступав: тоді він вперше передбачив, що різновидів ВПЛ може бути багато. Очолювана ним команда учених перебирала все нові і нові частки вірусу, здобуті з бородавок. Поступово вони накопили цілу колекцію штамів.

Нарешті дослідникам удалося знайти вірусну ДНК, що вступала в реакцію гібридизації з генетичним матеріалом однієї із найзлоякісніших пухлин - проникаючої карциноми шийки матки. З'ясувалося, що цей різновид вірусу папіломи людини, названий ВПЛ16, зустрічається в половини пацієнтів. Проте незабаром стало очевидним, що пошуки небезпечних видів вірусу припиняти рано - наприклад, у жінок африканського походження, що страждають раком шийки матки, ВПЛ16 практично не зустрічався. Ученим довелося немало попрацювати, перш ніж вони знайшли ще один вигляд вірусу папіломи людини, пов'язаний з хворобою, - ВПЛ18. Харальд цур Хаузен і його колеги підрахували, що генетичний матеріал цих двох вірусів присутній в пухлинах в 82% хворих. Вони навіть виділили лінії пухлинних клітин, в яких була присутня ДНК від ВПЛ16 і ВПЛ18.

 Цікаво, що вже тоді вчений подумав про створення  вакцини - захищаючи жінку від певних різновидів вірусу папіломи людини, вона могла б запобігати раку шийки матки. Харальд цур Хаузен звернувся в одну із найбільших фармацевтичних компаній Німеччини. Але фірма не повірила в перспективність його ідеї. Провівши маркетингові дослідження, вона відмовилася від розробки. Дуже вже неймовірною здавалася сама можливість робити щеплення від раку - маркетологи вирішили, що вакцина не знайде збуту. Тепер, коли добре відома епідеміологія раку шийки матки, фірмачі, що відмовилися від пропозиції Харальда цур Хаузена, напевно, кусають лікті. Адже вакцини проти вірусів папіломи людини ВПЛ16 і ВПЛ18 вже створені, і їх вживання лише розширюватиметься.

Сьогодні до 80% дорослих людей отримують ВПЛ протягом життя. При цьому ризик розвитку раку шийки матки безпосередньо залежить від того, який тип вірусу дістанеться жінці. Онкогенні типи ВПЛ, проти яких і створені вакцини, наприклад, збільшують ризик новоутворень в 300 разів. Щороку в світі реєструється до 500 тисяч нових випадків раку шийки матки, а мешканки країн, що розвиваються, схильні до цього захворювання в 10 разів частіше, ніж інші.

 

  Вакцина від ВІЛ

 У 1981 році по світу поповзли чутки про незрозуміле, а тому особливо страшне смертельне захворювання. Новий медичний синдром був описаний в Каліфорнії і Нью-Йорку. Цілі групи молодих людей, які ще зовсім недавно були здорові, впадали в різні загрозливі для життя стани і швидко помирали. Центр по контролю за захворюваннями США серйозно занепокоївся невідомою хворобою і зайнявся вивченням її симптомів.

 Незабаром у захворювання з'явилася власна назва - СНІД. Кількість випадків СНІДу в світі постійний зростала. Як виявилось, пацієнти швидко втрачають імунні Т-клітини, відповідальні за опір організму до патогенних вірусів, і гинуть від різних інфекцій. Було не ясно до кінця, чи мають всі ці ознаки єдину природу. В кінці 1982 року відразу декілька дослідницьких лабораторій поставили перед собою завдання знайти причину СНІДу.

  Під підозру потрапив невідомий ретровірус. Робоча група по вірусній онкології з Інституту Пастера в Парижі, очолювана Франсуазою Барре-Синусси і Люком Монтанье, досліджувала на вірус вміст збільшених лімфовузлів у пацієнтів на ранніх стадіях імунодефіциту. Вони вирощували в культурі лімфоцити, відібрані у таких хворих. Під електронним мікроскопом дослідники побачили великі частки ретровірусу розміром 90-130 нанометрів, що відгалужуються від клітинних мембран. Іммунофлуоресцентний аналіз допоміг виявити антитіла до цих часток - їх білок не реагував ні на один відомий тест: учені передбачили, що перед ними дійсно новий, не визначений раніше вірус.

 Протягом року група Барре-Синусси і Монтанье вивчала свою знахідку. Вчені визначили, що вірус має циліндричне ядро і атакує Т-клітини імунної системи. У 1985 році їх знахідка отримала офіційну назву - ВІЛ1. Дослідники з'ясували, що він належить до групи лентивірусів, які до цього знаходили лише у тварин - мавп, кішок, коней, овець. Згодом з'ясувалося, що вірус імунодефіциту потрапив до людської популяції від шимпанзе. Швидше за все подібний ретровірус отримали мисливці від поранених тварин. Втім, він повинен був зазнати серйозних генетичних змін, щоб придбати нову, високопатогенну форму, що викликає СНІД у людей. Походження пандемії стало предметом особливого інтересу учених. Відомо, що ВІЛ має ціле дерево різновидів, геном яких може розрізнятися на 15-20%. "Вірусна археологія", що зіставляє різні штами вірусу, дозволила визначити приблизний час і місце появи ВІЛ у людини.

Ученим удалося дістати матеріал біопсії лімфовузлів, виділений у жінки в Кіншасі в 1960 році. Його порівняли із зразком плазми, узятої в сусідньому селі в 1959 році. Так був проведений перший аналіз генетичних "копалин", що передували формуванню ВІЛ1. Аналіз показав, що різні штами вірусу імунодефіциту існували в Африці задовго до пандемії СНІДу. Було визначено навіть час появи їх попередника - приблизно між 1902 і 1921 роками минулого століття. Прихована передача вірусу відбувалася до 40-х років минулого століття. Тоді ж зародилися три основні різновиди ВІЛ1. Вперше вірус поширився серед людей в басейні річки Конго і в Заїрі. З тих пір він натворив немало бід. За найскромнішими підрахунками, з початку пандемії на Землі ним було інфіковано 60 мільйонів людей, при цьому загинули вже 25 мільйонів. До кінця 2007 року в світі було 33,2 мільйони людей, що живуть з ВІЛ. Лише цього року 2,5 мільйона чоловік отримали цей вірус. Виходить, що сьогодні вже близько 1% жителів Землі живуть з ВІЛ.

 Здавалося б, в людства є підстави кинути всі сили на те, щоб запобігти інфекції. Проте проблема в тому, що ВІЛ незвичайно мінливий. Тому боротьба з ним заставляє учених постійно відмовлятися від звичних уявлень. Наприклад, лабораторії багатьох країн беруть участь сьогодні в небувалій гонці за право першими розробити вакцину від ВІЛ. Проте підступний вірус знов і знов підкидає їм неприємні сюрпризи. Ще роки два тому сторінки газет і журналів рябіли заголовками: "Вакцина від ВІЛ з'явиться в найближчі десять років!". А восени минулого року здавалося, що дивний засіб визволення людства і зовсім "на підході".

Перша фаза випробувань препарату V520 компанії Merck показала вражаючі результати. У звіті про дослідження говорилося, що вакцина, приготована на основі ослабленого вірусу звичайної застуди, в який були вбудовані три синтетичні гени ВІЛ, дала "інтенсивну і тривалу відповідь". На думку творців, вірусу належало доставити гени в клітини організму і викликати реакцію імунної відповіді, пов'язану із активацією Т-клітин. Проте результати випробувань вакцини, опубліковані минулої зими, розчарували всіх. Виявилось, що в контрольній групі випробовуваних, що отримували плацебо, кількість передачі ВІЛ була навіть меншою, ніж серед тих, кого, як передбачалося, повинна була захистити вакцина.

Дослідники, що брали участь в перевірці, назвали цю невдачу одним з найбільших розчарувань в своєму житті. Втім, зараз фахівці упевнені, що для песимізму немає підстав. Адже в світі сьогодні існує більше 30 вакцинних проектів проти ВІЛ. І невдача на одному напрямі дозволить відкинути неперспективний варіант і зосередитися на інших напрямах. 

На думку Сету Берклі, президента організації "Міжнародна ініціатива по розробці вакцини проти ВІЛ", зараз прийшов час впритул зайнятися вивченням феномену людей, які десятиліттями носять в собі вірус, але при цьому не хворіють на СНІД, хоча зазвичай ВІЛ вистачає декількох років, щоб вичерпати резерви імунної системи. Рівень Т-клітин імунної системи падає, і людина починає хворіти. Щоб цього не сталося, проводиться антиретровірусна терапія.

 Але є ті, хто зберігає імунні клітини в крові без всяких ліків. Згідно оцінок, близько 1% всіх людей з ВІЛ зовсім не хворіють на СНІД або ВІЛ-інфекція розвивається у них надзвичайно повільно. Зараз відразу декілька дослідницьких груп в світі зайняті вивченням феномену "довгожителів". Учені передбачають тут дію різних чинників: від особливого різновиду вірусу, який діє в організмі не настільки руйнівно, до вдалого поєднання генетичних даних самого носія, що дозволяють йому самостійно боротися з інфекцією.

 На щляху створення вакцини учені будуть раді будь-якому успіху. Розрахунки показали, що навіть якщо знайдений засіб надасть ефект у 30% випадків, то, завдяки щепленню ним всього п'ятої частини населення Землі, між 2015 і 2030 роками удасться запобігти 5,5 мільйонам нових випадків передачі ВІЛ.

Джерело: Журнал "Підсумки"Підготував: Консультант-психолог - Надія

© Національна лінія телефону довіри з проблем ВІЛ/СНІД, 2005-2022.
Всі права захищені. common@saapf.kiev.ua


НАШІ ПАРТНЕРИ:
Международный Альянс з ВИЧ/СПИД в Украине