ВІЛ/СНІД Туберкульоз
на головну
UA / RU
Загальнонаціональна гаряча лінія
з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу
0 800 500 451
Графік консультування спеціалістів
Задати питання в чаті Написати листа на e-mail

Корисна інформація

Перегляд статті


Вчені: редагування генів стовбурових клітин допоможе вилікувати ВІЛ


28.07.2014
Індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (ІПСК) можуть стати ефективною терапією проти безлічі захворювань, особливо в поєднанні з сучасними методиками генної інженерії.

У рамках нового дослідження вчені довели, що зміна генома ІПСК може стати єдиним надійним і безпечним методом лікування від ВІЛ.

Команда дослідників на чолі з професором Юетом Каном (Yuet Kan) з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско довела, що редагування генома ІПСК призводить до появи рідкісної природної мутації, що дозволяє деяким пацієнтам набувати стійкості до ВІЛ.

Під редагуванням генома в роботі Кана мається на увазі "вирізання" будь-якої певної частини ДНК і заміну цієї ділянки іншою. Цей метод набагато більш точний, ніж будь-які інші традиційні форми генної інженерії, при яких послідовності ДНК додаються в геном у випадкових локаціях.

Для "редагування" генома стовбурових клітин команда Кана використовувала систему CRISPR-Cas9, яка вважається найбільш ефективним методом редагування генома. Він заснований на роботі бактеріальної "імунної системи". Ця система захищає мікроорганізми від вторгнення вірусів, впроваджуючи фрагменти їх генетичного коду в ДНК своєї клітини. Вчені пояснюють, що система CRISPR-Cas9 нібито розвішує плакати з портретами вірусів і написом "особливо небезпечний": так організм розуміє, що і як йому потрібно атакувати.

Дана робота є спробою збільшити число людей, стійких до ВІЛ. На сьогоднішній день близько 1% європеоїдів володіють "імунітетом" до цього захворювання, оскільки несуть дві копії мутацій в гені, експресується білок CCR5. Вірус імунодефіциту людини спочатку повинен прикріпитися до цього білка, перш ніж він атакує білі кров'яні тільця і
​​зруйнує імунітет, а мутації в гені не дозволяють вірусу цього зробити.

Науці вже відомі випадки лікування від захворювання після пересадки кісткового мозку природного носія мутацій в гені CCR5. Кан хоче досягти того ж результату без необхідності пошуку живих відповідних донорів кісткового мозку, яких, звичайно ж, вкрай мало.

Використання ІПСК з відредагованим геномом є найбільш простим і бюджетним способом вирішення проблеми. Власні клітини пацієнта повертаються до ембріонального стану, потім в ген CCR5 додаються мутації, після чого отриману культуру пересаджують назад хворому, де вона стає, наприклад, частиною кісткового мозку.

Випробування показали, що білі кров'яні тільця після пересадки стовбурових клітин з мутаціями в CCR5, виявлялися повністю стійкими до ВІЛ. Але вражаючі результати експериментів, втім, не означають, що методика буде впроваджена в широку клінічну практику вже завтра, попереджають дослідники.

Кан ще не встиг виростити ІПСК в певний тип білих клітин крові CD4 + T-клітини, які в першу чергу руйнуються ВІЛ. Замість цього він планує "запрограмувати" ІПСК на перетворення в кровотворні стовбурові клітини, які при пересадці в організм формували б всі типи клітин, виявлених у крові.

"Одна з найбільш великих проблем технології - це перетворення ІПСК в трансплантуючий тип клітин. Ми також повинні бути впевнені, що клітини, які були піддані обширній генетичній маніпуляції, безпечні для пацієнта", - пояснює Кан.

Результати дослідження Кана і його колег викладені в статті журналу PNAS.

Джерело: http://viknaodessa.od.ua/news/?news=95608Підготував: Галина


Головна -> Корисна інформація -> Перегляд статті

Проект «Загальнонаціональна Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу» реалізує Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу» за фінансової підтримки ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» за кошти Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.