Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Види препаратів для лікування ВІЛ

Високоактивна антиретровірусна терапія (АРТ) з’явилася близько 30 років тому, саме вона змогла запобігти реплікації ВІЛ в організмі. Це був величезний прорив, який перетворив ВІЛ із смертельного захворювання на керований хронічний стан. З того часу ліки від ВІЛ стали більш ефективними та менш токсичними.

На даний момент існує вже 13 класів антиретровірусних препаратів. Давайте розберемося в їх різновидах.

Антитіла із широкою нейтралізацією (bNAb)

Препарати цього класу є антитілами, які можуть розпізнавати та блокувати ВІЛ або активувати інші імунні клітини, щоб допомогти знищити вірус. Деякі мають потенціал лікування ВІЛ без інших ліків.

Антагоністи CCR5

Препарати цього класу блокують корецептор CCR5 на поверхні клітин CD4, запобігаючи зв’язуванню ВІЛ та його проникненню в клітини.

Інгібітори капсиду (ІК)

Ліки цього класу допомагають блокувати білки, що захищають генетичний матеріал ВІЛ. Наприкінці 2022 року ін’єкційний препарат ленакапавір від Gilead Sciences став першим та єдиним схваленим варіантом лікування ВІЛ на основі інгібітора капсиду. У поєднанні з іншими АРТ ленакапавір призначають дорослим пацієнтам із множинною лікарською стійкістю до ВІЛ.

Інгібітори проникнення та злиття

Препарати цього класу допомагають блокувати зв’язування, злиття та проникнення ВІЛ у Т-клітини. Їх завжди застосовують у поєднанні з іншими АРТ.

Інгібітори перенесення ланцюга інтегрази (ІІ)

Ліки цього класу блокують інтегразу, фермент, необхідний ВІЛ для розмноження. ВІЛ використовує інтегразу для вбудовування своєї вірусної ДНК у ДНК Т-клітин. Блокування процесу інтеграції запобігає реплікації ВІЛ. Їх завжди застосовують із іншими ліками від ВІЛ.

Нуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази (НІЗТ, також відомі як нуклеозиди)

Вони блокують зворотну транскриптазу – фермент, необхідний для розмноження ВІЛ. ВІЛ використовує транскриптазу для перетворення своєї РНК на ДНК. Блокування цього процесу запобігає реплікації ВІЛ. Їх завжди приймають мінімум із одним АРВ-препаратом іншого класу.

Ненуклеозидні інгібітори зворотньої транскриптази (ННІЗТ, також відомі як неядерні)

Препарати цього класу також блокують зворотну транскриптазу, як і НІЗТ, але інакше. Їх приймають разом із іншими АРТ.

Нуклеозидні інгібітори транслокації зворотної транскриптази

Препарати цього класу також блокують зворотну транскриптазу, але роблять це за рахунок запобігання переміщенню ферменту. Їх завжди приймають із іншими ліками від ВІЛ.

Фармакокінетичні підсилювачі/інгібітори CYP3A (бустери)

Ліки цього класу підвищують ефективність антиретровірусних препаратів. При сумісному прийомі фармакокінетичний підсилювач уповільнює розщеплення інших ліків, що дозволяє йому довше залишатися в організмі у вищій концентрації.

Інгібітори пост прив’язки

Препарати цього класу зв’язуються з клітинами CD4 після того, як до них прикріпився ВІЛ, та перешкоджають зараженню цих клітин. Їх завжди приймають із іншими ліками від ВІЛ.

Інгібітори протеази (ІП)

ІП блокують активацію протеази, ферменту, необхідного для розвитку ВІЛ. Блокування протеази запобігає перетворенню незрілих форм ВІЛ на зрілий вірус. Їх завжди приймають із іншими ліками.

Схеми в одній таблетці

Препарати цієї категорії є таблетками з фіксованою дозою, які об’єднують відразу кілька ліків від ВІЛ (часто з різних класів). Такі таблетки зазвичай приймають один раз на день.

Толл-подібні рецептори

Ліки цього класу стимулюють Т-клітини імунної системи, активуючи сильнішу відповідь на вірус. Їх завжди приймають із іншими ліками від ВІЛ.

Фармкомпанії продовжують роботу над розвитком антиретровірусної терапії. Зараз у фокусі – препарати тривалої дії та засоби для функціонального лікування ВІЛ.

 

Джерело: http://surl.li/izrvi

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).