Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Відповіді на найчастіше виникаючі питання щодо індексного тестування

Послуга індексного тестування на ВІЛ завжди викликає у людей багато запитань. Тому в сьогоднішньому матеріалі ми вирішили відповісти на найбільш часто виникаючі запитання щодо індексного тестування.

1.    Що таке індексне тестування на ВІЛ і чим воно відрізняється від звичайного тестування на ВІЛ?
Індексне тестування на ВІЛ – це інноваційний підхід до тестування, при якому цю послугу пропонують членам сім’ї, дітям до 14 років, статевим та ін’єкційним партнерам людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Фактично сам процес тестування людини на ВІЛ відбувається так само як і звичайне тестування на ВІЛ – тим же способом. Індексне тестування – це підхід, який відрізняється високою результативністю у виявленні нових випадків захворювання. Адже якщо у людини виявлено ВІЛ, то більш ймовірно, що його статеві партнери та партнери по вживанню ін’єкційних наркотиків також виявляться ВІЛ-позитивними.
2.    Кого варто залучати до індексного тестування ВІЛ-позитивної людини?
До індексного тестування варто залучити:

 •  Теперішніх статевих партнерів (постійних і непостійних);
 • Колишніх статевих партнерів (постійних і непостійних), які були у людини з моменту останнього тестування на ВІЛ, результат якого був негативним;
 • Усіх колишніх партнерів, яких людина зможе пригадати, якщо вона ніколи раніше не тестувалася на ВІЛ, і вперше дізналася про ВІЛ-позитивний результат;
 • Усіх біологічних дітей віком до 14 років, ВІЛ-статус яких невідомий (лише для жінок);
 • Усіх теперішніх і колишніх ін’єкційних партнерів;

3.    Чи може лікар чи соціальний працівник примусити ВІЛ-позитивну людину взяти участь у індексному тестуванні?
Ні. Індексне тестування це абсолютно добровільний процес. Обов’язкове або примусове залучення ВІЛ-позитивної людини до послуги індексного тестування неможливо! Так само як і обов’язкове або примусове сповіщення статевих партнерів людини з ВІЛ-статусом під час індексного тестування є неприпустимим. Консультанти або працівники охорони здоров’я сповіщають сексуальних та ін’єкційних партнерів, а також біологічних дітей ВІЛ-позитивної людини тільки після її згоди на таке сповіщення та пропонують їм також пройти тестування на ВІЛ. Крім цього, людині, якій пропонують індексне тестування, спочатку повідомляють про переваги та ризики інформування про ВІЛ своїх статевих та ін’єкційних партнерів, щоб пацієнт міг прийняти обдумане і безпечне рішення.
4.    Чи являється інформація, надана ВІЛ-позитивною людиною медичному/соціальному працівнику під час надання послуги індексного тестування, конфіденційною?
Так. Вся інформація, надана індексним пацієнтом (ВІЛ-позитивною людиною) є повністю конфіденційною:

 • Партнерам не повідомляють імена та ВІЛ-статус індексних пацієнтів;
 • Індексного пацієнта не повідомляють про результати тесту на ВІЛ його партнерів;
 • Послуги з тестування дітей та їх результати не розголошуються іншим особам.

5.    Яким чином під час індексного тестування відбувається інформування партнерів індексного пацієнта?
Існує декілька способів інформування партнерів індексного пацієнта. А саме:

 • Інформування пацієнтом: пацієнт самостійно повідомляє свого партнера/дитину про свій статус та спонукає пройти тест на ВІЛ;
 • Інформування медичним/соціальним працівником: медичний/соціальний працівник телефонує або відвідує партнерів та рекомендує їм пройти тест на ВІЛ;
 • Інформування за контрактом: медичний/соціальний працівник домовляється з пацієнтом, що той повідомить свого партнера.  Якщо партнер/дитина не проходять тестування протягом 14 днів, медичний/соціальний працівник інформує їх самостійно.
 • Спільне інформування: медичний/соціальний працівник присутній під час розкриття статусу пацієнта партнеру, надає йому підтримку і допомагає залучити партнера до тестування.

6.    Для кого доступна послуга індексного тестування?
Послуга індексного тестування доступна для будь-якого українця з ВІЛ-позитивним статусом. Для того, щоб виявити якомога більше ВІЛ-інфікованих людей індексне тестування зазвичай пропонують нововиявленим ВІЛ-позитивним особам та ЛЖВ, які не приймають АРТ або мають невизначене вірусне навантаження. Ключовими групами населення для проведення індексного тестування є чоловіки, що мають секс з чоловіками, секс-працівники, трансгендери та споживачі ін’єкційних наркотиків, а також люди, які мають багато статевих партнерів. Також індексне тестування пропонується для біологічних дітей ВІЛ-позитивних батьків.
7.    Де можна отримати послугу індексного тестування?
Зазвичай послуга індексного тестування надається в лікувальних закладах, де ЛЖВ перебувають на обліку та/або отримують АРТ (Центри профілактики та боротьби зі СНІДом, кабінети «Довіра», кабінети інфекційних захворювань, громадські організації, які співпрацюють разом з медичними установами). Людина звертається туди, і якщо вона вже знає, що це за послуга, то просто озвучує, що хоче отримати послугу індексного тестування. Якщо ж людина не знає, як саме надається послуга, то медичні працівники або соціальні працівники говорять людині, що вони можуть їй надати послугу індексного тестування та детально розповідають про неї.
8.    Чи є ризики для ВІЛ-позитивної людини, яка вирішили скористатися послугою індексного тестування?
Соціальну шкоду та інші несприятливі явища при інформування партнерів в рамках індексного тестування відзначають рідко. Медичні чи соціальні працівники пропонують допомогу з інформування партнерів лише в тих випадках, коли це доцільно і не заподіє шкоди клієнту. Щоб знизити потенційну шкоду або ризик, клієнт за допомогою соціального робітника може використовувати служби підтримки або психологічної допомоги, такі як гарячі лінії і тести для виявлення насильства з боку інтимного партнера. Зазвичай ризики для індексного пацієнта є тоді, коли в сім’ї існує домашнє насильство чи агресія з боку партнера. Саме тому медичні/соціальні працівники не залучають до індексного тестування партнерів з підвищеним ризиком проявів насильства. У випадку якщо все ж таки насильство з боку статевих чи ін’єкційних партнерів сталося, ВІЛ-позитивну людину направляють до відповідних служб надання належної допомоги та підтримки.

Але, як правило, люди самі знають, чи будуть для них ризики, якщо вони вирішать повідомити своєму статевому партнеру про свій ВІЛ-статус. Якщо в родині довірливі, теплі відносини і ризик є, але не такий який може призвести до якихось фатальних наслідків, то люди за бажанням самостійно повідомляють своєму партнеру про свій ВІЛ-статус. Якщо ж в родині або у відносинах між партнерами немає довіри та взаєморозуміння, особливо в ситуаціях, коли партнерів багато, то в такому випадку люди вирішують самі цього не робити і просять медичних чи соціальних працівників з дотриманням конфіденційності запросити на тестування на ВІЛ своїх статевих чи ін’єкційних партнерів. Все робиться тільки з відома і дозволу ВІЛ-позитивної людини, яка вирішила скористатися послугою індексного тестування.

А ми нагадуємо, що дізнатися більше про індексне тестування на ВІЛ та отримати відповіді на свої питання щодо цього, ви завжди можете звернувшись до Гарячої лінії з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу або написавши в онлайн-чат на нашому сайті, або подзвонивши консультантам по телефону 0 800 500 451 у будні дні з 9.00 до 19.00.
Діяльність з розширення доступу до послуг з отримання PrEP Гаряча лінія здійснює в рамках реалізації проекту ««ACCESS Pro: Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами, в рамках програми PEPFAR» за 100% фінансування проекту Федеральним агентством «Центри з контролю та профілактики захворювань США» (CDC) в рамках Надзвичайного плану президента США подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR)» в рамках виконання умов договору про надання субгранту між Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Замовником  № 001-CDC-20 від 02.10.2020 року.

Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).