Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

ВООЗ офіційно підтвердила принцип Н=Н

На Науковій конференції зі СНІДу IAS 2023 Всесвітня Організація охорони здоров’я підтвердила принцип Н=Н («Невизначений означає не передає» або U=U Undetectable = Untransmittable ), що означає, що люди з ВІЛ, які постійно приймають антиретровірусні препарати і мають невизначене вірусне навантаження не передають вірус своїм статевим партнерам.

«Антиретровірусна терапія змінила життя людей із ВІЛ. У всьому світі люди, які живуть з ВІЛ, які приймають призначену терапію та підтримують невизначене вірусне навантаження, мають нульовий ризик передачі ВІЛ своєму сексуальному партнеру та мінімальний ризик вертикальної передачі ВІЛ від матері дитині», — йдеться в аналітичній довідці ВООЗ.

Зазначимо, що дослідження, в яких простежується чіткий зв’язок між вірусним навантаженням та ризиком передачі ВІЛ, проводяться з 2000-х років.

Координатор програм з ВІЛ-інфекції Європейського регіонального офісу ВООЗ В’ячеслав Граньков пояснив, чому ВООЗ не одразу підтвердила принцип Н=Н. Щоб робити такі важливі заяви, необхідно було провести багатоцентрові дослідження, що охоплюють великі когорти населення.

«Якщо ми говоримо про сексуальну трансмісію, то дуже важливо, щоб ці дослідження стосувалися і передачі ВІЛ між чоловіками, які практикують секс із чоловіками (ЧСЧ), і гетеросексуальними партнерами, враховували різні форми сексу та багато інших факторів. Високий рівень доказовості мають наукові огляди всіх досліджень, проведених з певної тематики. У цьому випадку комбінуються результати попередніх досліджень, оцінюється їх якість та розраховується результат на великій кількості людей, тобто перевіряється, чи можна зроблений висновок перенести на все населення. Таким чином, системний огляд, який нещодавно було зроблено на замовлення ВООЗ, і став основою для керівництва щодо ролі вірусної супресії для індивідуального здоров’я та громадського здоров’я», — пояснив експерт.

Багато років тому ВООЗ вже публікувала на своєму сайті інформацію про те, що людина, яка досягла і підтримує невизначене навантаження, не передає ВІЛ своїм сексуальним партнерам.

«ВООЗ утримувалася від прямої підтримки цієї заяви, тому що організація мала деякі побоювання. Справа в тому, що для того, щоб встановити невизначене навантаження, потрібні високоточні вимірювальні прилади, лабораторна апаратура, які недоступні в багатьох країнах, — зазначив координатор роботи з ключовими групами штаб-квартири ВООЗ Антонс Мозалевскіс. — Особливість документа ВООЗ у тому, що там чітко вказано рівень придушення навантаження. Є пригнічене вірусне навантаження – це менше 1000 копій на мл, і є невизначене – менше порога визначення тест-системою, що використовується. Останні доказові дані, на яких заснована заява, показали, що навіть при пригніченому вірусному навантаженні ризик передачі ВІЛ практично дорівнює нулю, а при невизначеній можна точно говорити, що ризик дорівнює нулю».

Експерти ВООЗ сподіваються, що заява «Н=Н» буде для країн стимулом перегляду обмежувальних заходів. «Однак навіть без цієї заяви ВІЛ не має бути обмеженням для переміщення людей, для проживання, отримання посвідки на проживання, статусу біженця та громадянства. Люди не можуть мати жодних обмежень через наявність ВІЛ. Тим більше коли ми маємо таку доказову базу», — вважає експерт.

Підтвердження ВООЗ принципу Н=Н також має бути основою зміни законодавства, яке криміналізує передачу ВІЛ. “Якщо ми говоримо про європейський регіон ВООЗ, який включає 53 країни, то у 16 ​​із них ще є закони чи статті КК, які специфічно призначені для ВІЛ-інфекції. Це сильно стигматизує людей з ВІЛ, і скасування таких законів буде важливим кроком у боротьбі зі стигмою та дискримінацією”, – зазначив В’ячеслав Граньков.

Регіональна експертна група зі здоров’я емігрантів

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).