Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

ВООЗ рекомендує використання препарату каботегравір тривалої дії як засіб профілактики ВІЛ-інфекції

У новому керівництві ВООЗ країнам рекомендується використання каботегравіру тривалої дії у рамках комплексної профілактики ВІЛ-інфекції 28 липня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала нові рекомендації щодо використання ін’єкційного каботегравіру тривалої дії (КАБ-ТД) як засіб доконтактної профілактики (ДКП) ВІЛ-інфекції та закликала країни розглянути можливість забезпечення призначення цього безпечного та високоефективного профілактичного препарату уразливим до інфікування ВІЛ групам.

У новому керівництві ВООЗ країнам рекомендується використання каботегравіру тривалої дії у рамках комплексної профілактики ВІЛ-інфекції

28 липня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала нові рекомендації щодо використання ін’єкційного каботегравіру тривалої дії (КАБ-ТД) як засіб доконтактної профілактики (ДКП) ВІЛ-інфекції та закликала країни розглянути можливість забезпечення призначення цього безпечного та високоефективного профілактичного препарату уразливим до інфікування ВІЛ групам.

Нове керівництво, яке опубліковано напередодні 24-ї Міжнародної конференції зі СНІДу (AIDS 2022), розроблене для допомоги країнам у плануванні впровадження КАБ-ТД як елемент комплексного підходу до профілактики ВІЛ та сприяння проведенню вкрай необхідних операційних досліджень.

Керівництво публікується у критичний момент на тлі стагнації зусиль у галузі профілактики ВІЛ: у 2021 р. було зареєстровано 1,5 мільйона нових випадків ВІЛ-інфекції, тобто, стільки ж, скільки й у 2020 р. У 2021 р. щодня реєструвалося 4000 нових випадків зараження ВІЛ, при цьому 70% випадків ВІЛ-інфекції у світі припадає на частку ключових груп ризику (працівники секс-індустрії, чоловіки, які практикують секс із чоловіками, особи, які вживають ін’єкційні наркотики, ув’язнені та трансгендери) та їх сексуальних партнерів.

«Каботегравір тривалої дії є безпечним і високоефективним засобом профілактики ВІЛ-інфекції, проте поки що він використовується тільки в рамках клінічних досліджень, – зазначила директор глобальної програми ВООЗ з ВІЛ-інфекції, вірусного гепатиту та інфекцій, що передається статевим шляхом д-р Мег Доерті. – Ми сподіваємося, що нові рекомендації допоможуть досягти прискорення дій країн щодо планування та впровадження КАБ-ТД поряд з іншими методами профілактики ВІЛ, включаючи пероральні препарати для ДКП та вагінальні кільця з дапівірином».

КАБ-ТД – внутрішньом’язовий препарат тривалої дії для ДКП, перші 2 ін’єкції якого вводяться з інтервалом у 4 тижні, а потім – кожні 8 тижнів. За підсумками двох рандомізованих контрольованих досліджень HPTN 083 та HPTN 084 КАБ-ТД був визнаний безпечним та високоефективним у цисгендерних жінок, цисгендерних чоловіків, які практикують секс із чоловіками, а також трансгендерних жінок, які практикують секс із чоловіками. Ці ключові дослідження показали, що КАБ-ТД дозволяє досягти відносного зниження ризику інфікування ВІЛ на 79% порівняно з пероральними препаратами для ДКП, застосування яких пов’язане з труднощами, пов’язаними із забезпеченням щоденного режиму прийому. В рамках досліджень, спрямованих на вивчення переваг окремих груп населення щодо ДКП, ін’єкційні препарати тривалої дії також були визнані прийнятними, а іноді й кращими порівняно з пероральними.

На прес-конференції, присвяченій підготовці AIDS 2022, також оголошено створення нової коаліції з прискорення забезпечення глобального доступу до КАБ-ТД. Створена ВООЗ, ЮНІТЕЙД, ЮНЕЙДС та Глобальним фондом коаліція, окрім іншого, виробить перелік ринкових заходів втручання, необхідних для розширення доступу до КАБ-ТД у короткостроковій та довгостроковій перспективах, створить механізми фінансування та закупівлі препарату, надаватиме підтримку у реалізації та підготує керівництво щодо заходів політики.

«Для досягнення поставлених ООН цілей у галузі профілактики ми маємо добиватися швидкого та справедливого доступу до всіх ефективних профілактичних засобів, включаючи засоби ДКП тривалої дії, – заявила керівник групи з діагностики, профілактики та груп ризику Глобальної програми ВООЗ з ВІЛ, вірусного гепатиту та ІПСШ Рейчел Бегелі. – Для цього потрібно подолати критичні бар’єри в країнах з низьким та середнім рівнем доходу, включаючи проблеми в галузі впровадження препарату та покриття супутніх витрат».

ВООЗ надаватиме підтримку здійсненню науково обґрунтованих стратегій щодо розширення доступу до ДКП та підвищення масштабів використання цих коштів, у тому числі за рахунок впровадження КАБ-ТД. До переліку основних заходів входять наступні:

  • ВООЗ надаватиме підтримку країнам та партнерам на користь безпечного та ефективного впровадження КАБ-ТД у програмах профілактики ВІЛ.
  • ВООЗ працює з ЮНІТЕЙД та іншими партнерами над проектами в галузі імплементаційних досліджень, які дозволять вирішити проблеми, що залишаються у сфері безпеки та впровадження, та скласти уявлення про переваги людей щодо КАБ-ТД порівняно з іншими засобами профілактики ВІЛ.
  • ВООЗ працює з країнами, спільнотами та донорами, включаючи Глобальний фонд, ПЕПФАР та Фонд Білла та Мелінди Гейтс, з метою підтримки впровадження КАБ-ТД у рамках реалізованих ними програм, стимулювання імплементаційних досліджень та організації моніторингу програм, щоб впровадження КАБ-ТД було безпечним і ефективним і приносило максимальний ефект.
  • Цього року Глобальна мережа ВООЗ з ДКП проведе серію вебінарів з КАБ-ТД, на яких країнам, представникам спільнот та установам, що займаються впровадженням коштів ДКП, буде представлено актуальну інформацію з цього питання.
  • У квітні 2022 р. КАБ-ТД був доданий до переліку препаратів, за якими ВООЗ приймає висловлення зацікавленості у проведенні оцінки щодо їх прекваліфікації, і в даний час ВООЗ працює з країнами з метою забезпечення реєстрації препарату.

Як пероральні засоби ДКП, і КАБ-ТД відрізняються високою ефективністю. ВООЗ продовжуватиме надавати підтримку роботі в галузі застосування профілактичних засобів. Впровадження КАБ-ТД розширить спектр наявних засобів профілактики, і цей препарат має систематично пропонуватись поряд з пероральними препаратами для ДКП. Деякі можуть вирішити продовжувати прийом пероральних засобів ДКП, і, як видається, КАБ-ТД віддадуть перевагу тим, хто не може або з яких-небудь причин не хоче приймати пероральні препарати. На конференції AIDS 2022 ВООЗ також надасть новий посібник з диференційованої та спрощеної ДКП для підтримки забезпечення спрощеного доступу до цих засобів, включаючи доставку препаратів на рівні спільнот.

Як і попередні керівництва ВООЗ, нові рекомендації щодо КАБ-ТД засновані на принципах громадської охорони здоров’я, відповідно до яких при формулюванні рекомендацій враховуються ефективність, прийнятність, здійсненність рекомендованих заходів втручання та відповідні потреби в ресурсах залежно від контексту. Рекомендації покликані сприяти застосуванню КАБ-ТД та проведенню операційних досліджень, які необхідно виконати у найкоротші терміни для вирішення питань, що стосуються практичного впровадження препарату та безпеки пацієнтів. На основі результатів цих досліджень прийматимуться рішення про засоби ефективного забезпечення доступу до КАБ-ТД та розширення масштабів його використання. У рекомендаціях наголошуються критичні прогалини у наукових знаннях, у тому числі з питань, що стосуються лікарської стійкості ВІЛ, тестування на ВІЛ, моделей надання послуг, потреб у ресурсах, безпеки препарату при вагітності та грудному вигодовуванні, а також надання КАБ-ТД у районах та серед груп населення, які не охоплені в ході клінічних випробувань.

У документі також наголошується, що представники молоді та ключових груп ризику часто стикаються із труднощами при отриманні доступу до існуючих засобів ДКП. У зв’язку з цим процеси розробки та надання ефективних та прийнятних послуг у галузі профілактики ВІЛ, в рамках яких пропонується вибір із безлічі препаратів та засобів, повинні здійснюватися за участю представників різних спільнот.

Джерело: https://www.who.int/ru/news/item/28-07-2022-who-recommends-long-acting-cabotegravir-for-hiv-preventionПідготував: Admin
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).