Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Вплив PrEP на нирки: як зменшити побічні ефекти

Вченими було проведено кілька досліджень, в результаті яких стало зрозуміло, що побічні ефекти з боку нирок при прийомі доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) виникають нечасто, проте такі випадки є. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає, що регулярний скринінг потрібний лише окремим категоріям пацієнтів.

Вченими було проведено кілька досліджень, в результаті яких стало зрозуміло, що побічні ефекти з боку нирок при прийомі доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) виникають нечасто, проте такі випадки є. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає, що регулярний скринінг потрібний лише окремим категоріям пацієнтів. А щоб зменшити побічні ефекти з боку нирок, можна перейти від щоденного прийому таблеток до дозованого, тобто приймати ліки тільки коли є така необхідність, замість повного припинення профілактики.

PrEP на основі тенофовіру дизопроксилу фумарату (TDF) впливає на функцію нирок у невеликої кількості людей, особливо у пацієнтів старше 50 років і тих, у кого вихідні показники нирок нижчі за норму. Зниження функції нирок незначне та оборотне після припинення прийому препаратів. Але, як вважають експерти, побоювання із цього приводу можуть стати перешкодою для початку профілактики. Ще однією перешкодою є необхідність частих візитів до клініки для контролю функції нирок.

Щоб детальніше дослідити цю тему, ВООЗ провела два дослідження. У першому взяли участь 13 523 особи з 13 країн. Аналіз показав, що люди, які приймають PrEP, мали приблизно в 1,5 рази вищий ризик розвитку ниркової недостатності, ніж учасники з контрольної групи (272 проти 183). У другому аналізі розглядалися дані 18676 осіб з 15 країн. У дослідженні брали участь переважно чоловіки (76%), але були представлені також цисгендерні (22%) та трансгендерні (2%) жінки. У більшості пацієнтів під час прийому PrEP функція нирок була нормальною (78%), лише у 0,4% виявили аномальні рівні креатиніну. У людей старше 50 років ризик зниження функції нирок був у 6 разів вищим, ніж у інших учасників. А у тих, хто мав проблеми з нирками до початку прийому PrEP, цей ризик був вищим у 8 разів.

Зниження функції нирок під час прийому PrEP зазвичай лікується двома способами: скорочення білка в раціоні харчування або перехід із щоденного прийому таблеток на інші дозування. За даними ВООЗ, геї та бісексуали можуть використовувати «PrEP на вимогу» — дозування на підставі подій. Але тут важливо планувати заздалегідь – цей метод включає прийом подвійної дози препарату (за 2-24 години до статевого акту та протягом 24 годин після). PrEP на вимогу не рекомендується для людей із ризиком інфікування ВІЛ при вагінальному сексі. Також є варіант перейти на режим «чотири таблетки на тиждень»: у вівторок, четвер, суботу та неділю. Однак варто пам’ятати, що будь-який режим профілактики необхідно погоджувати з лікарем.

Щодо скринінгу, то згідно з рекомендаціями ВООЗ, регулярний скринінг функції нирок потрібний не всім категоріям пацієнтів, які приймають доконтактну профілактику ВІЛ. Наприклад, для людей віком до 30 років, які не мають супутніх захворювань, скринінг креатиніну може бути необов’язковим. Для осіб старше 30 років або із супутніми захворюваннями ВООЗ рекомендує проводити скринінг один раз протягом 3 місяців після початку PrEP. Скринінг кожні 6-12 місяців рекомендується тільки для людей із супутніми захворюваннями, для осіб старше 50 років незалежно від супутніх захворювань та для всіх, у кого попередній результат кліренсу креатиніну був меншим за 90 мл/хв.

Обидва дослідження підтвердили попередні результати про те, що проблеми з нирками були рідкісні, не прогресували і зникали після припинення прийому PrEP. Крім того, другий аналіз показав, що у переважній більшості людей показники функції нирок повернулися до норми без припинення доконтактної профілактики.

Джерело: https://www.aidsmap.com/news/apr-2022/prep-and-kidney-function-who-really-needs-screening-and-can-event-based-dosing-reduceПідготував: Admin
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).