Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Як діють ліки від ВІЛ і чи варто боятися пропущеної дози?

Антиретровірусна терапія (АРТ) перетворила ВІЛ на захворювання, що легко піддається лікуванню. Людина, яка живе з ВІЛ, повинна приймати ліки відповідно до настанов свого лікуючого лікаря, щоб повністю контролювати вірус і зберегти своє здоров’я. Однак, на відміну від застарілих препаратів, які потрібно було приймати щодня в один і той же час, нові ліки більш «просунуті». При прийомі АРТ потрібно дотримуватись графіку лікування, проте якщо ви пропустили прийом таблетки не варто занадто сильно через це турбуватися. Далі розповідаємо чому.

Всмоктування та елімінація

Більшість препаратів від ВІЛ слідують певним шляхам всмоктування (спосіб, яким організм поглинає ліки) та елімінації (спосіб, яким організм виводить ліки).

Таблетки зазвичай всмоктуються у тонкому кишечнику, а виводяться через печінку чи нирки. Здоров’я цих органів та генетика людини можуть впливати на швидкість всмоктування та виведення препаратів. Рекомендовані дози АРТ зазвичай долають всі індивідуальні відмінності.

Період напіврозпаду

Період напіврозпаду вказує на те, як довго речовина залишається в організмі. Наприклад, якщо період напіврозпаду ліків становить 5 годин, отже, організму потрібно 5 годин, щоб зменшити концентрацію препарату в 2 рази. Більшості ліків потрібно до 5 періодів напіврозпаду для повного виведення.

Мінімальна ефективна концентрація (МЕК)

Ще одним важливим аспектом антиретровірусних препаратів є те, як довго вони зберігають свою ефективність після прийому. Кожні ліки мають досягати певної мінімальної ефективної концентрації, при якій вони повністю захищають від вірусу і зводять до мінімуму ризик резистентності. Усі препарати проти ВІЛ призначені для підтримки рівнів, які набагато перевищують МЕК, до наступної дози.

Бар’єр стійкості

Цей термін використовується для пояснення того, як швидко вірус може стати стійким до цих ліків, якщо пропустити дозу. Багато нових препаратів мають більш високий бар’єр стійкості, ніж старі ліки.

Бар’єр резистентності ліків залежить від того, який етап життєвого циклу вірусу він блокує. Препарат із високим бар’єром стійкості впливатиме на можливість розмноження вірусу та його здатність мутувати.

“Концепція прощення”

«Концепція прощення» допомагає зрозуміти, наскільки суворо потрібно дотримуватись графіку прийому ліків. Прийом більш щадного препарату (МЕК якого падає набагато пізніше часу наступного прийому) зводить до мінімуму ймовірність небажаних наслідків, таких як низький рівень ліків, резистентність і неефективність лікування.

Нові ліки від ВІЛ, як правило, більш щадні, ніж застарілі, тому одноразовий пропус дози рідко стане причиною неефективності лікування. Однак багаторазовий пропуск прийому ліків може значно підвищити ризик неефективності лікування.

Єдиним винятком у даному разі є ін’єкційні препарати тривалої дії. Їх дуже довгі інтервали дозування (від кількох тижнів до місяців) роблять пропущену дозу небезпечною та ризикованою.

 

Джерело: https://www.aidsmap.com/about-hiv/what-happens-hiv-drugs-body-and-do-missed-doses-matter

 

 

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).