Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Як доконтактна профілактика ВІЛ пов’язана із ризиком розвитку гіпертонії

Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) є ефективним заходом для зниження ризику інфікування ВІЛ. Станом на 2023 рік у США схвалено 2 щоденні пероральні схеми PrEP. Застосування лікарських засобів: емтрицитабін/тенофовіру дизопроксилу фумарат (TDF) було схвалено у 2012 році, тоді як емтрицитабін/тенофовіру алафенаміду фумарат (TAF) було схвалено у 2019 році. І хоча випробування ефективності продемонстрували, що ці дві схеми можна порівняти з точки зору ефективності профілактики ВІЛ та загальної безпеки, нещодавно вчені вирішили провести ще одне дослідження, пов’язане з цими 2 схемами.

Американські вчені дослідили взаємозв’язок між прийомом пацієнтами тенофовіру алафенаміду (TAF) у складі схеми для доконтактної профілактики ВІЛ, та більш високих ризиків розвитку у них гіпертонії (підвищений тиск), а також частішого прийому ними статинів.

У дослідженні взяли участь 6824 дорослих пацієнтів із Південної Каліфорнії (США), підключених до програми PrEP з 2019 по 2022 рік. Частина отримувала схему з TAF, інші – схему з TDF. Середній вік учасників 34 роки, 97% – чоловіки.

Використання TAF було пов’язане з більш високою ймовірністю розвитку гіпертонії протягом 2 років після початку PrEP порівняно з TDF (різниця ризиків 0,8%; відношення шансів 1,64).

Серед тих, хто приймав TAF, у 2,2% гіпертонія розвинулася протягом 2 років після початку PrEP. У групи TDF цей показник дорівнював 1,3%. Частота виникнення гіпертонії становила 0,06 на 1000 людино-років для тих, хто приймав TAF, і 0,04 –  для тих, хто приймав TDF.

TAF також був пов’язаний з більш високим рівнем прийому статинів (різниця ризиків 0,9%; відношення шансів 2,33).

Дане дослідження підтвердило, що люди, які приймали PrEP на основі TAF, частіше стикалися з гіпертонією та починали приймати статини. Аналіз на чутливість підтвердив більш високі ризики для людей віком від 40 років. Експерти вважають, що при використанні TAF необхідний ретельніший моніторинг антеріального тиску та рівня ліпідів.

 

Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2809151?utm_source=For_The_Media&utm_medium=referral&utm_campaign=ftm_links&utm_term=09112

 

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).