Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Як підготуватися до материнства та чи може жінка з ВІЛ народити здорову дитину

Спеціалісти проєкту Health Link поспілкувалися з акушером-гінекологом Анною Гришко про те, як життя та здоров’я дитини залежить від здоров’я мами, про вагітність та ВІЛ-інфекцію.

Анно Миколаївно, коли саме та як часто проходять тестування на ВІЛ-інфекцію вагітні?

Стандартне тестування крові вагітної на ВІЛ проводять, як беруть на облік, коли вагітна прийшла до акушера-гінеколога вже з встановленим фактом вагітності чи тільки з затримкою менструального циклу з позитивним тестом на вагітність. Я рекомендую ставати на облік, коли термін вагітності не перевищує 12 тижнів. Тестування на ВІЛ-інфекцію прохоять усі вагітні за їхньою поінформованою письмовою згодою. Іноді вони не розуміють, навіщо треба робити дослідження. У разі відмови вагітної від тестування для додаткової консультації долучається соціальний працівник.

Під час першого візиту акушер-гінеколог консультує про доцільність тесту та рекомендує здати його в тому числі чоловіку, майбутньому батьку чи статевому партнеру. У разі отримання негативного результату на ВІЛ методом імуноферментного аналізу (далі – ІФА) при взятті на облік до 12 тижнів вагітності повторне тестування проводиться з 20 по 24 тиждень. При негативному результаті третє обстеження – на 32-36 тижні вагітності.

Трапляється, що вагітні не перебувають на обліку у допологовий період і не мають потрібної інформації в обмінній карті,  тоді їх обстежують на ВІЛ з допомогою швидких тестів під час або відразу після пологів.

Обстеження вагітних на ВІЛ проводиться на думку вагітних дуже часто, але це робиться з урахуванням наявності серонегативного вікна (періоду від первинного зараженням вірусом до виявлення антитіл до ВІЛ в сироватці крові), який в середньому становить 12 тижнів.

Якщо тест на ВІЛ виявився позитивним, що робити, чи варто зберігати вагітність?

У разі підтвердження ВІЛ-інфекції повторне обстеження не проводиться. Вагітній призначають медикаментозну профілактику вертикальної трансмісії ВІЛ та оптимальний метод розродження відповідно до чинного клінічного протоколу. Результати тестування на ВІЛ не повідомляють вагітним по телефону, а також без післятестового консультування. Вагітна отримує інформацію від свого лікаря безпосередньо на прийомі.

Не можна схиляти ВІЛ-інфіковану вагітну до штучного переривання вагітності. Їй видають Пам’ятку з питань особливостей перебігу вагітності при ВІЛ-інфекції та залучають спеціаліста проєкту HealthLink, який допомагає пройти дообстеження та отримати лікування. Диспансерне спостереження за ВІЛ-інфікованою вагітною проводить лікар-акушер-гінеколог та спеціаліст Центру профілактики та боротьби зі СНІДом. У разі встановлення ВІЛ-позитивного статусу до вагітності, тестування не проводять.

Як ВІЛ може передаватися від мами до малюка та як це попередити?

Майбутня дитина з’єднана з організмом матері через плаценту (так зване дитяче місце) пуповиною, через яку відбувається дихання, харчування та виведення продуктів обміну плода. Плацента виконує бар’єрну функцію, перешкоджаючи прониканню в організм плоду хімічних речовин, ліків та шкідливих мікроорганізмів. Через плаценту вільно проходять антитіла матері, захищаючи плід. Однак через плаценту можуть вільно проникати наркотичні речовини, алкоголь, нікотин, деякі види вірусів. При відсутності будь-яких заходів втручання показники передачі ВІЛ-інфекції варіюються від 15% до 45%. Завдяки ефективним заходам втручання ці показники можна зменшити до рівнів нижче 5%

Ризик передачі ВІЛ від мами до дитини можна майже повністю усунути, якщо мати і дитина отримують АРВ-препарати на ранніх етапах вагітності і в період грудного вигодовування.

Що ви рекомендуєте майбутнім мамам?

Найголовніше в позитивному завершенні вагітності – це її планування. За даними дослідження ВООЗ (2020), кожна четверта вагітність – незапланована, що призводить до 25 мільйонів небезпечних абортів і 47 тисяч смертей жінок щорічно.

Рекомендую майбутнім батькам відповідально поставитися до свого здоров’я на етапі планування вагітності:

 • набути знань про відповідальну статеву поведінку;
 • мати безпечні статеві стосунки;
 • бути зацікавленим у профілактиці порушень здоров’я статевого партнера;
 • зробити усвідомлений вибір, що стосується їхніх репродуктивних планів;
 • вибрати метод контрацепції, який їх влаштовує;
 • правильно та успішно використовувати обраний метод;
 • попередити ІПСШ;
 • бути поінформованими, куди звертатися у разі виникнення проблем із репродуктивним здоров’ям чи використанням методу контрацепції.

Коли жінка вирішує, що вже настав час для планування вагітності, повинна звертатись до лікаря за три місяці до початку зачаття. Лікар дасть вам рекомендації, чого треба дотримуватися, щоб вагітність була щасливим періодом вашого життя.

 Основні рекомендації для жінок 

 • відмова від паління;
 • відмова від алкоголю;
 • виключення впливу факторів шкідливого промислового виробництва;
 • уникнення психоемоційних перевантажень та стресів.
 • оздоровлення жінки та лікування хронічних захворювань
 • нормалізація режиму праці та відпочинку;
 • створення сприятливих психоемоційних умов на виробництві та в сім’ї (побуті);
 • раціональне харчування;
 • регулярні фізичні навантаження (ранкова гімнастика, плавання, прогулянки, тощо);
 • санація екстрагенітальних вогнищ хронічної інфекції (тонзиліт, гайморит, піелонефрит тощо);
 • нормалізація маси тіла;
 • щеплення проти краснухи імунонегативних жінок для профілактики вродженої краснухи;
 • вакцинація проти гепатиту В жінок репродуктивного віку групи ризику, що забезпечує профілактику вертикальної передачі інфекції, зменшення ризику печінкової недостатності та цирозу печінки у матері;
 • підготовка пацієнток з хронічними екстрагенітальними захворюваннями такими як: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, гіпотиреоз, епілепсія, вади серця, хвороби, що потребуют постійної антикоагулянтної терапії, інші екстрагенітальні захворювання, виявлення та лікування ВІЛ інфекції.

Вагітність – це важливий крок у вашому житті, до якого повинні підходити відповідально як жінка, так і чоловік. А також регулярно проходьте тестування на ВІЛ, гепатити та ІПСШ. З усіх питань та за рекомендаціями звертайтеся до Обласного центру планування сім’ї та репродукції людини. Будьте здорові!

Джерело: https://www.kypur.net/
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).