Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

Як подолати стійкість до АРВ-препаратів у немовлят із ВІЛ

Американські вчені в ході дослідження, яке проходило в Намібії, виявили високий рівень лікарської стійкості серед немовлят із позитивним ВІЛ-статусом. У кожного десятого немовляти з ВІЛ у Намібії до початку лікування була стійкість до тенофовіру, у кожного шостого – до абакавіру, а у 2/3 – до ненуклеозидного інгібітора зворотної транскриптази (ННІЗТ). Дослідники кажуть, що рівень резистентності до тенофовіру є найвищим, що спостерігається сьогодні у будь-якому дослідженні, проведеному в різних країнах, і наголошують на необхідності прискорення доступу до альтернативних схем антиретровірусної терапії для дітей молодшого віку.

Американські вчені в ході дослідження, яке проходило в Намібії, виявили високий рівень лікарської стійкості серед немовлят із позитивним ВІЛ-статусом. У кожного десятого немовляти з ВІЛ у Намібії до початку лікування була стійкість до тенофовіру, у кожного шостого – до абакавіру, а у 2/3 – до ненуклеозидного інгібітора зворотної транскриптази (ННІЗТ). Дослідники кажуть, що рівень резистентності до тенофовіру є найвищим, що спостерігається сьогодні у будь-якому дослідженні, проведеному в різних країнах, і наголошують на необхідності прискорення доступу до альтернативних схем антиретровірусної терапії для дітей молодшого віку.Незважаючи на зменшення передачі ВІЛ від матері дитині на 53% у період з 2010 по 2019 рік, за оцінками ЮНЕЙДС, у 2020 році 150 000 немовлят інфікувалися ВІЛ під час вагітності, пологів або внаслідок грудного вигодовування. Ситуація погіршується тим, що від матерів малюкам може передатися вірус стійкий до ліків. Резистентність до ліків, що виникла до початку прийому антиретровірусної терапії знижує ефективність лікування ВІЛ та обмежує доступні варіанти терапії. Немовлята можуть мати вище вірусне навантаження та швидкий розвиток захворювання. Саме тому на початку лікування їм потрібна ефективна антиретровірусна схема.

Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), діти віком до 4 тижнів повинні отримувати ралтегравір, зидовудін та ламівудін. Немовлята у віці 4 тижнів і старші — долутегравір, абакавір та ламівудін. Резистентність до лікування може поставити під загрозу кожний режим. Тому ВООЗ наполегливо рекомендує країнам кожні 3 роки проводити обстеження стійкості немовлят до АРВ-ліків до початку лікування.

Для того, щоб запобігти високому рівню резистентності серед немовлят необхідно робити наступне:

  • Матері з ВІЛ, немовлята та діти потребують більш частого моніторингу вірусного навантаження, ніж решта населення.
  • Необхідно покращити доступ до тестування на вірусне навантаження, щоб моніторинг був доступним для всіх.
  • Потрібно організувати своєчасне лікування вірусологічної недостатності у матерів та високого вірусного навантаження у дітей із ВІЛ-статусом.
  • Усіх дітей із діагнозом ВІЛ слід перевіряти на лікарську стійкість, особливо у випадках, коли лікування матері виявилося неефективним.

Також, на думку експертів, необхідно більше уваги приділяти розробці нових педіатричних АРВ-препаратів, щоб розширити спектр варіантів для дітей з резистентністю до лікування. Згідно з новими рекомендаціями EACS, кращим препаратом першої лінії для лікування ВІЛ у всіх дітей (крім новонароджених) є долутегравір.

 

Джерело: https://www.aidsmap.com/news/may-2022/high-levels-infant-resistance-abacavir-and-tenofovir-namibia
Повернутись Назад
About Admin 729 Articles
Врач-консультант Национальной линии по вопросам ВИЧ/ТБ

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).