Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

ЮНЕЙДС: рівноправність – шлях до перемоги над СНІДом

За збереження нинішніх тенденцій світ не досягне узгоджених глобальних цілей у боротьбі зі СНІДом. 2021 року через СНІД померли 650 тис. осіб, а 1,5 мільйона інфікувалися ВІЛ. Перешкоджає викоріненню СНІДу нерівність. Це показав аналіз, проведений ООН напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.

Відповідно до нової доповіді ЮНЕЙДС, Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу, що вийшла під заголовком «Небезпека нерівності», досягти результатів у боротьбі з небезпечним захворюванням можна тільки якщо в терміновому порядку вжити заходів щодо боротьби з нерівністю.

На початку цього року в ЮНЕЙДС заявляли, що вживаних заходів щодо протидії СНІДу недостатньо: кількість нових випадків інфікування та смертей у багатьох країнах зростає. Автори нової доповіді ЮНЕЙДС вважають, що основна причина ситуації – нерівність. У документі описується, як світові лідери можуть боротися з нерівністю, і є заклик до рішучих дій з урахуванням отриманих висновків.

«Небезпека нерівності» містить інформацію про те, як нерівність впливає на боротьбу зі СНІДом: особливо важким виявляється становище жінок і дітей. До факторів, що заважають протистояти поширенню хвороби, відносять фінансові обмеження, ґендерну нерівність та ґендерні стереотипи.

Рівноправність як спосіб перемоги над ВІЛ/СНІДом

«Світ не зможе перемогти СНІД, спираючись на патріархальні засади, – заявила Виконавчий директор ЮНЕЙДС Вінні Бьяніма. – Важливо боротися із супутньою нерівністю, від якої страждають жінки. У регіонах з високим рівнем поширеності ВІЛ ризик інфікування, якому зазнають жінки, які стикаються з насильством інтимного партнера, збільшується на 50 відсотків. З 2015 по 2021 рік у 33 країнах світу лише 41 відсоток заміжніх жінок віком від 15 до 24 років могли самостійно приймати рішення з питань сексуального здоров’я.

Єдиний ефективний шлях, що веде до викорінення СНІДу, досягнення цілей сталого розвитку та забезпечення здоров’я, прав людини та загального добробуту – це шлях фемінізму. Правозахисні організації та рухи жінок уже вийшли на передову боротьбу зі СНІДом і сміливо реалізують ці амбітні цілі. Лідери мають підтримувати їх у цьому та брати з них приклад».

Вплив гендерної нерівності на ризик інфікування ВІЛ серед жінок особливо помітний у країнах Африки, розташованих на південь від Сахари, де у 2021 році 63% нових випадків інфікування ВІЛ припало на жінок.

У країнах Африки на південь від Сахари інфікування ВІЛ у дівчаток-підлітків та молодих жінок – віком від 15 до 24 років – утричі вище, ніж у хлопчиків-підлітків та молодих чоловіків тієї ж вікової групи. Насамперед, важливі права та можливості жінок. Одне дослідження показало, що дівчатка, яким дають шанс навчатися у школі аж до здобуття середньої освіти, на 50 відсотків менш уразливі перед ВІЛ-інфекцією. Щоб ще більше знизити ризики для дівчаток, їм необхідно надавати підтримку, розширюючи їхні права та можливості. Лідери спільнот повинні стежити, щоб усі дівчата навчалися у школі, були захищені від насильства, яке найчастіше вважається нормою, включаючи дитячі шлюби, та мали економічну підмогу для успішного майбутнього.

Поклавши край нерівноцінній гендерній динаміці, політики можуть знизити вразливість дівчаток до ВІЛ.

Шкода надмірної маскулінності

А чоловікам шкодить «надмірна маскулінність», вважають у ЮНЕЙДС. Прагнення захисту «сильного образу» не дає чоловікам звертатися за медичною допомогою. Так, наприклад, у 2021 році лікування отримували 80 відсотків жінок і лише 70 відсотків чоловіків, які живуть із ВІЛ. У багатьох країнах світу, на думку експертів ООН, ключем до припинення пандемії могло б стати розширення програм зміни гендерних відносин. Прагнення до ґендерної рівності принесе користь усім.

У доповіді йдеться про те, що вживати заходів щодо протидії СНІДу складно через нерівний доступ до лікування у дорослих та дітей. Антиретровірусну терапію отримують понад три чверті дорослих, які живуть з ВІЛ. А у випадку із дітьми цей показник ледве перевищує половину інфікованих. Наслідки такого стану речей трагічні. 2021 року діти становили лише 4 відсотки всіх людей, які живуть з ВІЛ, при цьому 15 відсотків усіх смертей, пов’язаних зі СНІДом, припадало на дітей. Щоб урятувати дитячі життя, важливо усунути прогалини у їхньому лікуванні.

Небезпека дискримінації та криміналізації

Дискримінація, стигматизація та криміналізація деяких груп населення стоять багатьох життів людей і заважають досягненню узгоджених цілей боротьби зі СНІДом.

Новий аналіз показує, що кількість нових випадків інфікування серед геїв та інших чоловіків, які мають статеві контакти з чоловіками, знижується лише незначно. Це характерно як для Західної та Центральної Африки, так і для регіонів Східної та Південної Африки. У боротьбі з вірусом нездатність досягти прогресу у роботі з ключовими групами населення підриває всю систему протидії СНІДу та уповільнює прогрес.

Більш ніж у 68 країнах світу досі передбачено карне покарання за одностатеві сексуальні стосунки. Ще один аналіз, на якому акцентована увага у доповіді, показав: чоловіки-геї та інші чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками, які проживають у країнах з найбільш жорсткими законами, більш ніж утричі рідше обізнані про свій ВІЛ-статус, ніж аналогічні групи чоловіків, які живуть у країнах із менш репресивними законами, де прогрес іде набагато швидше. Працівники секс-бізнесу, які живуть у країнах, де їхня діяльність переслідується згідно із законом, у 7 разів частіше інфікуються ВІЛ, ніж у країнах, де ця сфера частково чи повністю легалізована.

Досягнення у боротьбі з ВІЛ/СНІДом

У доповіді йдеться і про успіхи у боротьбі з нерівністю, а також зазначені області, де протидія СНІДу досягла серйозних результатів. Наприклад, хоча дослідження серед ключових груп населення часто показують їх нижче охоплення послугами, три округи в Кенії досягли більш високого охоплення лікуванням ВІЛ серед жінок, зайнятих у секс-бізнесі, ніж серед жінок загалом, віком від 15 до 49 років. Цьому сприяли багаторічні програми протидії ВІЛ, у тому числі послуги громадської охорони здоров’я.

«Ми знаємо, як покласти край нерівності, – сказала Вінні Б’яніма. – Усі наші дівчатка мають навчатися у школі у безпечних та рівних умовах. Важливо припинити ґендерне насильство. Підтримати жіночі організації. Сприяти здоровій маскулінності, а не стереотипній поведінці, що посилює ризики для всіх. Забезпечити доступність послуг для дітей, які живуть із ВІЛ, та задовольняти їхні потреби, заповнюючи прогалини у лікуванні, щоб назавжди викорінити СНІД у дітей. Відмовитися від кримінального переслідування людей, які перебувають у одностатевих відносинах, працівників секс-бізнесу та споживачів наркотиків, а також інвестувати у послуги громадської охорони здоров’я для посилення їхньої інклюзивності: це допоможе усунути бар’єри на шляху до отримання послуг та догляду для мільйонів людей».

Фінансування боротьби

У новому звіті показано, що донорське фінансування допомагає активізувати внутрішні інвестиції: зростання зовнішнього фінансування заходів щодо протидії ВІЛ із ПЕПФАР та Глобального фонду протягом 2018–2021 років призвело до збільшення урядового фінансування у більшості порушених країн. Нам терміново потрібні нові інвестиції у боротьбу з нерівністю, пов’язаною з ВІЛ. Зараз, коли світ гостро потребує міжнародної солідарності та різкого збільшення фінансування, багато багатих країн скорочують допомогу, серйозно урізуючи ресурси світової охорони здоров’я. У 2021 році для реалізації програм, пов’язаних з ВІЛ, у країнах з низьким та середнім рівнем доходу бракувало 8 млрд доларів.

Кошти мають бути передусім спрямовані на зміцнення здоров’я та благополуччя всіх людей, особливо вразливих груп населення, які найбільше страждають від нерівності, пов’язаної з ВІЛ. Необхідно розширити фіскальний простір для інвестицій у охорону здоров’я країн із низьким та середнім рівнем доходу, у тому числі за рахунок анулювання більшої частини боргів та запровадження прогресивного оподаткування. Витрати на те, щоб покінчити зі СНІДом, набагато менші, ніж на те, щоб боротися з його наслідками.

2021 року через СНІД населення Землі скоротилося на 650 тис. осіб, а 1,5 млн осіб інфікувалися ВІЛ.

«Ми чудово знаємо, що потрібно робити світовим лідерам, – вважає голова ЮНЕЙДС. – Прагнути до рівності. Забезпечувати рівний доступ до прав та послуг, до передових досягнень науки та медицини. Важливо зрозуміти: рівність покращить життя не лише пригноблених. Це допоможе всім».

https://news.un.org/ru/story/2022/11/1435262

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).