Благодійна організація «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ФОНД ПРОФІЛАКТИКИ ХІМІЧНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА СНІДУ
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД
Потрібна допомога
Ми завжди раді вам допомогти
з питань туберкульозу
з питань ВІЛ/СНІД

З епідемією СНІДу можна покінчити до 2030 року

В оприлюдненій доповіді ЮНЕЙДС стверджується, що шлях до припинення епідемії СНІДу існує, і він зрозумілий. Цей шлях також допоможе підготуватися до майбутніх пандемій і боротися з ними, а також просуватися вперед до досягнення цілей сталого розвитку. У доповіді «Шлях до перемоги над СНІДом» на основі даних та практичних прикладів наголошується, що припинення епідемії СНІДу — це політичний та фінансовий вибір, і що країни та лідери, які вже йдуть цим шляхом, досягають визначних результатів.

Ботсвана, Есватині, Руанда, Танзанія та Зімбабве вже досягли цілей 95–95–95. Це означає, що 95% людей, які живуть із ВІЛ, знають про свій статус, 95% з них отримують життєво необхідне антиретровірусне лікування, а 95% з них досягли вірусної супресії. Крім того, до цих показників наближаються 16 інших країн, вісім з них розташовані в Африці на південь від Сахари — регіоні, на який припадає 65% усіх людей, які живуть із ВІЛ.

«Перемога над СНІДом – це унікальна можливість для сьогоднішніх лідерів залишити свій слід в історії, – заявила Вінні Бьяніма, Виконавчий директор ЮНЕЙДС. — Майбутні покоління завжди пам’ятатимуть їх як тих, хто зупинив смертоносну пандемію у світі. Вони можуть врятувати мільйони життів та зберегти здоров’я людей. Вони можуть показати, на що здатні справжні лідери».

У доповіді наголошується, що успішна реалізація заходів щодо протидії ВІЛ можлива лише за сильного політичного керівництва. Це означає, що необхідно використовувати фактичні та науково обґрунтовані дані; боротися з нерівністю, яка стримує прогрес; розширювати можливості спільнот та громадських організацій у їх життєво важливій ролі у протидії ВІЛ; забезпечувати достатнє та стійке фінансування. Найуспішнішими були результати у країнах та регіонах із найбільшим фінансовим інвестуванням: наприклад, у Східній та Південній Африці, де кількість нових випадків інфікування ВІЛ із 2010 року знизилася на 57 %.

Завдяки підтримці та інвестуванню у припинення епідемії СНІДу серед дітей у 2022 році 82 % вагітних та жінок, які годують ВІЛ у всьому світі, отримували антиретровірусну терапію, а у 2010 році її отримували лише 46 %. Це призвело до скорочення кількості нових випадків інфікування ВІЛ серед дітей на 58% з 2010 до 2022 року, що є найнижчим показником з 1980-х років.

Прогресу у протидії ВІЛ було досягнуто за рахунок того, що правові та політичні механізми не порушують права людини, а надають та захищають їх. У 2022 і 2023 роках шкідливі закони були скасовані в кількох країнах, а п’ять із них (Антигуа та Барбуда, Острови Кука, Барбадос, Сент-Кітс і Невіс та Сінгапур) також декриміналізували одностатеві сексуальні стосунки. Кількість людей, які отримують антиретровірусну терапію, зросла майже вчетверо — з 7,7 мільйонів у 2010 році до 29,8 мільйонів у 2022 році.

Однак у доповіді також йдеться, що покінчити з епідемією СНІДу не вдасться автоматично. 2022 року СНІД щохвилини забирав одне життя. Близько 9,2 мільйона людей досі не отримують лікування, зокрема 660 000 дітей, які живуть із ВІЛ. Жінки і дівчатка, як і раніше, сильніше за інших страждають від епідемії ВІЛ, особливо в країнах Африки на південь від Сахари. У 2022 році у світі щотижня інфікувалися ВІЛ 4000 молодих жінок та дівчат. В даний час лише 42% районів Африки на південь від Сахари із захворюваністю на ВІЛ вище 0,3% охоплені спеціальними програмами профілактики ВІЛ для дівчаток-підлітків та молодих жінок.

Майже чверть (23 %) нових випадків інфікування ВІЛ посідає Азіатсько-Тихоокеанський регіон, де у деяких країнах спостерігається тривожне зростання їх числа. Різке збільшення числа нових випадків інфікування, як і раніше, спостерігається у Східній Європі та Центральній Азії (збільшення на 49 % з 2010 року), а також на Близькому Сході та в Північній Африці (збільшення на 61 % з 2010 року). Ці тенденції обумовлені головним чином відсутністю послуг з профілактики ВІЛ для маргіналізованих та ключових груп населення, а також перешкодами, спричиненими каральними законами та соціальною дискримінацією.

Крім того, у 2022 році фінансування заходів у відповідь на ВІЛ скоротилося як на міжнародному, так і на національному рівні, досягнувши показників 2013 року. У 2022 році фінансування склало 20,8 мільярда доларів США, що набагато менше суми 29,3 мільярда, яка необхідна до 2025 року. Зараз є шанс покінчити зі СНІДом, посиливши політичну волю та інвестувавши у пріоритетні та надійні заходи протидії ВІЛ, а саме: засновані на доказах програми профілактики та лікування ВІЛ, інтеграцію систем охорони здоров’я, недискримінаційне законодавство, гендерну рівність та розширення.

«Ми сповнені надії, але це не спокійний оптимізм, коли все йде за планом. Це, швидше, надія, коли є можливості для успіху, але вони залежать від дій, — зазначила пані Б’яніма. —Факти та цифри, наведені в цій доповіді, не доводять, що наш світ уже на шляху до успіху, але все ж таки ми можемо його досягти. Шлях зрозумілий».

За оцінками, у 2022 році:

  • 39 мільйонів людей у ​​світі жили з ВІЛ
  • 29,8 мільйона людей отримували антиретровірусну терапію
  • 1,3 мільйона людей інфікувалися ВІЛ
  • 630 000 людей померли від хвороб, пов’язаних зі СНІДом

ЮНЕЙДС

Повернутись Назад

Залиште коментар

Ваш e-mail (не публікується).